Slušaj vest

U subotu ponovo počinje lov na sardine i inćune, odnosno na sitnu plavu ribu, kojih je ove godine znatno manje nego prethodnih godina. Posle mesec dana isploviće torbari, koji će pokušati da smanje pad ulova u odnosu na prošlu godinu. Što se tiče povlačne ribe, ima je dovoljno, ali nema ko da je uhvati zbog rasipanja, mere Evropske unije o rashodu ili konverziji ribarskih plovila, koja je uništila većinu čamaca.

Kristijan Zanki, predsednik Upravnog odbora sardina iz Postira, jedan je od najboljih poznavalaca stanja u ribolovu, uključujući i situaciju sa izlovom sardina, koji je, kako otkriva, za oko 9.000 tona manji nego prošle godine. Na ovu situaciju, kaže, delimično su uticale klimatske promene i visoke temperature, ali i sve izraženija pojava predatorskih vrsta u Jadranskom moru, poput tune i delfina.

– U subotu ponovo počinje lov na sardine i drugu sitnu plavu ribu, a očekujemo da će se situacija donekle popraviti do kraja godine. Obično se ulovi između 35 i 36 hiljada tona sardina i oko 13 hiljada tona inćuna. Preporuka Generalne komisije za ribarstvo za Mediteran (GFCM) je da se sledeće godine smanji ulov male plave ribe za 10 odsto. Pad ulova sardine odrazio se na uzgoj tune, koja se hrani i sitnom plavom ribom. Sada se ulovljena sitna plava riba sortira i maksimalno koristi, tako da se zanemarljive količine stavljaju za ishranu tune u kavezima. To, međutim, povećava uvoz hrane za uzgoj tune – objašnjava Zanki.

Kada je reč o plavoperajnoj tuni, Zanki ističe da se ona oporavila zahvaljujući planu Međunarodne komisije za očuvanje i zaštitu atlantskih tuna (ICCAT). Prema informacijama kojima Zanki raspolaže, čak se planira povećanje kvota na sledećoj konferenciji ICCAT-a, i to za deset odsto. Kvote za hrvatske uzgajivače trenutno se kreću od 1050 do 1100 tona.

Kurir.rs Jutarnji list