FIRME U SRBIJI POČINJU DA IZDAJU NOVE VRSTE OBVEZNICA: Rizik manji nego u poređenju sa akcijama, a ovo su njihove najveće prednosti
Krajem ove ili početkom sledeće godine počeće izdavanje velikog broja korporativnih obveznica od strane preduzeća u Srbiji, najavljeno je u Skupštini Srbije. To znači da će moći da se zadužuju i na druge načine, a ne samo kroz bankarske kredite. Kako je najavljeno, početkom godine očekuje se veliki talas talas korporativnih obveznica. Stručnjaci ističu da je to dobra podrška kompanijama, ali da nije ni jeftino.
Predsednik Komisije za hartije od vrednosti Srbije Marko Janković rekao je juče da je u planu prva emisija korporativnih obveznica do kraja godine ili početkom 2025. godine.
Koporativne obveznice u Srbiji su bile u centru pažnje tokom pika epidemije korona virusa, a kao jedna od mera države za pomoć privredi. Tada je naša zemlja uvela ove hartije od vrednosti koje se tiču velikih preduzeća.
Šta su korporativne obveznice?
Generalno, obveznice su dugoročni finansijski instrumenti koje izdaje država, kompanija ili druga pravna lica kako bi prikupila određena finansijska sredstva.
Postoji nekoliko vrsta obveznica, uključujući državne obveznice (koje izdaje država), korporativne obveznice (izdaju ih kompanije), municipalne obveznice (izdaju ih lokalne samouprave), itd.
Na tržištu kapitala postoji jasna razlika između obveznica i akcija. Kada investitor kupuje akcije, zarada dolazi od dividendi, tj uspeha (dobiti) kompanije čije akcije investitor poseduje. Kod akcija, zarada dolazi i u razlici u ceni u slučaju prodaje tih akcija.
Kod obveznica je drugačiji slučaj. Investitor kupuje obveznice, a zarada dolazi od kamata na novac koji je dat (kamate dolaze u određenom vremenskom periodu), a po dospeću obveznice dobija nazad uloženi novac ili glavnicu.
Ono što ove obveznice pružaju je stabilan i atraktivan izvor prihoda, manje su rizične u poređenju sa akcijama, jer imaju predvidiv prinos i rokove isplate, te ne zavise od fluktuacije cena kao akcije na berzi.
Korporativne obveznice ne samo da mogu da budu profitabilne za investitore, već imaju veliki značaj za kompanije. One su jedan od načina finansiranja kompanija, koje mogu da ih emituju i da za njih dobiju novac koji dalje mogu da investiraju i koriste za željene projekte. Tu dolazi i do diverzifikacije finansijskih izvora kompanije i smanjuje se zavisnost od banaka. Tako se sa kompanijom upoznaje širi krug investitora, a kompanija postaje efikasnija i transparentnija.
Prednosti ulaganja u korporativne obveznice
Za investitore, korporativne obveznice predstavljaju stabilan način da zarade novac. Pruža se mogućnost redovnog prihoda kroz isplate kamata (kupona), a sam rizik je obično manji u poređenju sa akcijama, čija vrednost može oscilirati. Takođe, korpo obveznice ne zahtevaju praćenje kretanja cena akcija, već obično imaju predvidive kamate koje se periodično isplaćuju.
Pored toga, prinosi od obveznica često mogu biti veći od onih koje nudi klasična štednja u banci. Ovo ih čini privlačnim izborom za one koji traže alternativne načine investiranja, a pritom žele sigurnost i predvidljivost u pogledu prihoda.
Rizici ulaganja u korporativne obveznice
Kao i kod svake investicije, postoje i određeni rizici. Najveći rizik kod korporativnih obveznica je povezan sa finansijskom stabilnošću kompanije koja ih izdaje. Ukoliko kompanija dospe u finansijske teškoće, to može dovesti do problema s isplatom kamate ili čak gubitka uloženog novca. Zbog toga je važno pažljivo birati u koje obveznice investirate i proveriti bonitet kompanije.
biznis.kurir.rs
GASNA ELEKTRANA BI SPASILA SRBIJU Vučić: Osigurala bi nam električnu energiju za 12 godina - Veliki naredni korak u saradnji Srbije i Azerbejdžana