Sajber napadi u deviznom poslovanju i međunarodnoj trgovini naneli su štetu od čak 10,5 biliona dolara na svetskom nivou. Kompanije u Srbiji su za prvih devet meseci ove godine na ovaj način ojađene za oko 54 miliona dinara.

Na meti različitih sajber napada, fišing prevara i malicioznih softvera najčešče su devizne transakcije i u slučaju da budu uspešne mogu da izazovu ozbiljne finansijske gubitke firmama i ugroze poverenje u poslovne odnose.

Da bi se zaštitile od ove vrste rizika, prema rečima Biljane Trifunović, ekonomiste i savetnika za porez i devizno poslovanje i dobitnice nagrade Udruženja "e-Razvoj" za doprinos razvoju i radu IT industrije, kompanijama su neophodni tehnološki alati koji značajno smanjuju mogućnosti neovlašćenih upada.

Biljana Trifunović 2.jpg
Foto: Privatna Arhiva

- Neki od najčešćih primera su prevare kroz kompromitovane email naloge i lažne instrukcije za plaćanje. Sve češće slušamo o stvarnim situacijama u kojima kompanije zbog ovakvih prevara gube milione. Velike vrednosti i kompleksnost deviznih transakcija prirodno privlače sajber kriminalce. Strategije zaštite danas su ključne u upravljanju ovim rizicima. Tehnološki alati, poput dvostepene autorizacije i šifrovanja podataka, značajno smanjuju mogućnosti neovlašćenih upada. Prema izveštajima, dvofaktorska autentifikacija smanjuje čak 99 odsto rizika od automatskih napada na korisničke račune. Uz to, VPN tehnologija omogućava sigurne kanale za komunikaciju i dalje umanjuje rizik od presretanja poverljivih podataka. Smatram da bi ovi alati trebalo da postanu standard ne samo u deviznim transakcijama već i u svakodnevnim poslovnim operacijama - ističe Trifunovićeva.

Biljana Trifunović.jpg
Biljana Trifunović, ekonomista, savetnik za devizno poslovanje o sajber napadima Foto: Privatna Arhiva

 Prema njenim rečima obuka zaposlenih posebno je važna jer uspeh kompanije zavisi ne samo od tehnologije već i od ljudi.

- Napadi su često uspešni upravo zato što zaposleni nisu dovoljno obučeni da prepoznaju fišing ili druge maliciozne pokušaje. Statistike pokazuje da kompanije koje redovno obučavaju zaposlene imaju značajno manji broj incidenata. Uz to, postojanje jasno definisanih bezbednosnih politika može biti odlučujuće - kaže sagovornica Kurir Biznisa.

Ona dodaje da sve značajniji deo strategije zaštite od sajber napada danas postaje i pravna zaštita.

- Preporuka je da se u ugovore sa poslovnim partnerima uvode specifične bezbednosne klauzule, čime se kompanije štite od odgovornosti u slučaju sajber incidenata. Među kompanijama sličnog profila raste i popularnost osiguranja protiv sajber rizika. Potražnja za ovim osiguranjem je porasla za 40 procenata u poslednje tri godine. Ovakvo osiguranje pruža finansijsku zaštitu u slučaju sajber incidenata, što može biti značajan faktor u ublažavanju potencijalnih gubitaka - naglašava Trifunovićeva.