Projekat Bridž: Znanje po evropskom standardu

Gosti iz Nemačke u Nišu

Projekat Bridž: Znanje po evropskom standardu

InfoBiz -
Približavanje EU otvara velike prilike za srpsku ekonomiju, ali istovremeno kreira i velike izazove. To posebno važi za region jugoistočne Srbije u kome SME i studenti nemaju adekvatna znanja i veštine kako bi izašli na kraj sa promenama koje će uslediti

NIŠ - U Velikoj sali Univerziteta u Nišu zvanično je predstavljen projekat "Bridž" (BRIDGE) koji omogućava studentima i direktorima malih i srednjih preduzeća iz jugoistočne Srbije obrazovanje po evropskim standardima. Ovim povodom, okupljenim zvanicama su se obratili Predrag Stoiljković, direktor CIM Grupe, Prof. dr Volfram Šarf, direktor IfU Instituta, Prof. dr Dragan Antić, Rektor Univerziteta u Nišu, dr Dragan Kostić, Predsednik Regionalne privredne komore Niš i Stefani Ruk, zvaničnik Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ)!Tim povodom Predrag Stoiljković, direktor CIM Grupe je izjavio:„Približavanje EU otvara velike prilike za srpsku ekonomiju, ali istovremeno kreira i velike izazove. To posebno važi za region jugoistočne Srbije u kome SME i studenti nemaju adekvatna znanja i veštine kako bi izašli na kraj sa promenama koje će uslediti. Zajedno sa partnerima identifikovali smo da postoji velika potreba za kreiranjem inovativnog programa koji će premostiti šupljinu - „izgraditi most" - i pomoći kako SME tako i studentima da govore isti jezik kao i investitori i kompanije iz EU i omogućiti im da prihvate biznis modele koji su preduslov za ostvarivanje saradnje i rad na EU tržištu. Uveren sam de ćemo realizacijom ovog projekta doprineti povećanju zaposlenosti, konkurentnosti, značajnijoj primeni znanja, istraživanja i naučnih dostignuća i, s tim u vezi, rastu prosperiteta i stabilnosti u regionu.Regionalna privredna komora Niš je prepoznala značaj projekta Bridž, a predsednik RPK Niš dr Dragan Kostić, ovom prilikom je izjavio:"RPK Niš kroz ovaj projekat ostvaruje svoju misiju-podizanje kapaciteta privrede regiona i unapređenja nivoa rada privrednih društava. RPK Niš je na ovaj način obezbedila niz kvalitetnih i stručnih edukacija koje će za naše članice biti besplatne i one predstavljaju novu uslugu koju komora pruža privrednicima."

„Univerzitet u Nišu je visokoškolska ustanova koja u svom sastavu ima 13 akreditovanih fakulteta u svim naučnim poljima na kojima studira više od 30.000 studenata na svim nivoima studija. U prethodnom periodu, kroz svakodnevni rad sa studentima, kao i na osnovu kontakata koje redovno održavamo sa privrednim okruženjem, ustanovili smo da postoji potreba za daljim poboljšanjem naših studijskih programa, kako bi što bolje odgovorili zahtevima i očekivanjima savremenog evropskog društva. Smatramo da je realizacija Bridž projekta još jedan korak u pravom smeru", izjavio je Dragan Antić, Rektor Univerziteta u Nišu.

Projekat ne bi bilo moguće realizovati bez podrške nemačkog Ministarstva za međunarodnu ekonomsku saradnju (BMZ) i nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ). „Nemačka podržava približavanje Srbije Evropskoj Uniji i održivi ekonomski razvoj zemlje. Najveću bilateralnu finansijsku pomoć Srbija dobija iz Nemačke. Od 2000. godine do danas, Srbija je dobila pomoć u visini od 1,2 milijarde evra, a samo u 2011. godini preko 230 miliona evra. Osim toga, skoro 20 procenata EU podrške dolazi od nemačkih poreskih obveznika (u visini od ukupno 2,2 milijarde evra)", izjavila je tom prilikom Stefani Ruk, zvaničnik Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).

Projekat Bridž je nastao kao plod saradnje CIM Grupe iz Niša sa nemačkim partnerom IfU iz Drezdena, Univerzitetom u Nišu i Regionalnom Privrednom komorom Niša, a pod pokroviteljstvom nemačkog Ministarstva za međunarodnu ekonomsku saradnju (BMZ) i nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ). Inicijativa za razvijanjem Bridž projekta je nastala nakon prepoznate potrebe za stvaranjem baze mladih profesionalaca na jugu Srbije kojima je potrebna obuka u skladu sa zahtevima modernog tržišta, a u susret procesu EU integracija Srbije.

CIM Grupa je vodeća kompanija na teritoriji Zapadnog Balkana za pružanje konsultantskih usluga za sisteme menadžmenta, razvoj i implementaciju softvera i obrazovanje i obuku za poboljšanje performansi poslovnih procesa. CIM posluje od 1991. godine u 19 zemalja širom sveta. CIM Grupa je prva kompanija sa ovih prostora koja učestvuje na projektima Evropske komisije, a zvanična studija Evropske komisije izdvaja CIM Group kao srpsku kompaniju koja je osvojila najviše projekata iz pomenutih programa.IfU - Institut za monitoring životne sredine, već 20 godina uspešno deluje u oblastima realizacije naučno-istraživačkih projekata i njihovo korišćenje u proizvodnji inovativnih koncepata za mala i srednja preduzeća, kao i u treninzima i kvalifikacijama odgovarajućih stručnjaka i preduzeća. Vodeći stručnjaci IfU GmbH su članovi brojnih uglednih međunarodnih odbora.

Nemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ) je asocijacija koja podržava vladu SR Nemačke u ostvarivanju ciljeva u oblastima međunarodne saradnje. GIZ daje podršku projektima koji za cilj imaju ekonomsku saradnju i održivi razvoj. Takođe, GIZ učestvuje u međunarodnom obrazovnom radu širom sveta.Više informacija o programu projekta Bridž i predavačima možete pronaći na adresi www.my.bridge.rs

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track