Pad naplate poreza na dodatu vrednost (PDV) u Crnoj Gori u martu za 14 procenata u odnosu na plan i 2,6 procenata u odnosu na isto razdoblje prošle godine posledica je odlaska značajnog broja stranaca i loše zimske turističke sezone, kazao je ekonomski analitičar Mirza Mulešković.

Iz Vlade je više puta najavljeno da će se sve tekuće obaveze finansirati iz tekućih prihoda, te da se ove godine neće zaduživati ​​za tekuću potrošnju, osim za kapitalni proračun, što je jednom listu nedavno potvrdio i ministar finansija Novica Vuković.

podgorica.jpg
Shutterstock 

Javna potrošnja

- Što se tiče najava iz Vlade da će se svi tekući rashodi finansirati iz tekućih prihoda, nadam se da će tako i biti, ali ako se nastavi ovakav trend naplate PDV-a, bojim se da to neće biti moguće, jer trend javne potrošnje se ne smanjuje, a sve veći broj stranaca napušta Crnu Goru, što se sve negativno odražava na punjenje proračuna - rekao je Mulešković, koji smatra da će se iz tekućih prihoda teško finansirati svi rashodi bez dodatne poslovne aktivnosti.

- Vrlo je važno da u narednom razdoblju Ministarstvo finansija, zajedno s Ministarstvom privrede, dodatno radi na povećanju porezne osnovice, suzbijanju sive ekonomije i jačanju prihodovne strane proračuna, što je jedini način stabilizacije javnih finansija - najavio je Mulešković.

Utvrdio je da će najavljeno povećanje prosečne i minimalne plate od iduće godine, uz eventualno smanjenje doprinosa za PIO fond, biti nemoguće provesti s ovakvim stanjem u privredi i s ovakvim javnim finansijama.

- U tom slučaju biće potrebno veliko zaduživanje, što je potvrdio i Međunarodni monetarni fond u svom izveštaju – rekao je Mulešković.

shutterstock-2387815025.jpg
Shutterstock 

Dinamika naplate

Ministarstvo finansija ranije je objavilo da je u prva tri meseca zaključno s martom prikupljeno ukupno 252,4 miliona evra PDV-a, što je na nivou plana. Dok su u odnosu na uporedno razdoblje prošle godine prihodi od PDV-a veći za 30,6 miliona evra ili 13,8 procenata.

Tvrde da na dinamiku naplate neto prihoda od PDV-a utiče i dinamika povrata PDV kredita, koju Poreska uprava ubrzava od početka godine.

Prema podacima Ministarstva finansija, prihodi proračuna od početka godine do kraja marta iznosili su 578,5 miliona evra ili 8,2 procenata procenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je u odnosu na isto razdoblje prethodne godine rast za 36 miliona evra ili 6,6 procenata.

U odnosu na plan za razdoblje januar – mart prihodi su iznad plana za 45,6 miliona evra ili 8,6 procenata. Uzimajući u obzir ostvarene prihode i ostvarene rashode, u prva tri meseca ove godine ostvaren je proračunski manjak od 4,9 miliona evra, odnosno 0,1 procenat.

biznis.kurir.rs/Poslovni dnevnik/preneo: R.V.