MISIJA MMF STIŽE 19. OKTOBRA U SRBIJU: Podvlači se crta i sledi revizija posle 8 meseci!
Foto: Beta/Slobodan Miljević

šta je urađeno

MISIJA MMF STIŽE 19. OKTOBRA U SRBIJU: Podvlači se crta i sledi revizija posle 8 meseci!

InfoBiz -

Glavni postulati ekonomskog programa Srbije su "očuvanje makroekonomske i finansijske stabilnosti", a podršku tom cilju dao je i MMF stendbaj aranžmanom vrednim 2,4 milijarde evra još krajem 2022. U martu ove godine izneli su pozitivne prognoze za domaću ekonomiju, ali i pretpostavili niz mera koja bi naša zemlja trebalo da ispuni kako bi ostvarila zacrtan put ka boljitku. Osam meseci nakon toga podvlačimo crtu - šta će zateći nova misija MMF-a 19. oktobra?

Dolazak misije MMF-a u Srbiju je najavio potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali prilikom učešća na godišnjoj skupštini Svetske banke i MMF-a u Maroku, koji je bio održan od 9. do 15. oktobra.

- Već narednog četvrtka Misija MMF-a dolazi u Beograd, ostaće dve nedelje da vidimo šta smo sve uradili po pitanju ciljeva koje smo definisali i koji nam je plan za dalje - izjavio je ministar Mali nakon sastanka sa potpredsednikom MMF-a Bo Lijem sa kojim je u Marakešu razgovarao o reformama, saradnji i globalnoj ekonomskoj situaciji.

Prethodni dolazak predstavnika ove finansijske institucije u Srbiju desio se krajem marta ove godine i tada su definisani ključni zahtevi koje je Srbija mora da ispuni. Kako je ministar Mali tada izjavio, MMF je veoma pozitivno ocenio sve što je Srbija dotad uradila, kao i reforme koje sprovodi. MMF je izneo prognoze da će ekonomija Srbije ove godine porasti za 2 odsto, a da će sledeće ubrzati rast na 3 odsto.

Siniša Mali
foto: MFIN

Šta je traženo, a šta urađeno?

Izreka da teška vremena zahtevaju teške odluke mogla bi se primeniti kao opis ključnih zahteva MMF-a, kako fisklanih tako i energetskih. Ključna tri zahteva odnosila su se na poskupljenje električne energije od 8 odsto i gasa za 10 odsto, kao i na "proširenje i centralizovanje centralnog elektronskog registra plata i zaposlenih u sektoru obrazovanja".

Energetski sektor se nalazio u fokusu i bio je označen kao prioritetan, pa su se takozvane strukturalne tačke aranžmana odnosile najpre na transformaciju Elektroprivrede Srbije (EPS) u akcionarsko drštvo. Iako ne u predviđenom roku, ova tačka je ispunjena s tim što je ostalo još da se reši pitanje Plana o restrukturiranju EPS-a, što je jedina od 7 tačaka predviđennih za sektor energetike koja nije ispunjena.

EPS je od 4. aprila upisom akcija u Centralni registar, depo i kliring hartija od vrednosti zvanično promenio status u akcionarsko društvo. Osnivač i jedini akcionar EPS AD je Republika Srbija, a prava osnivača ima Vlada Srbije, saopšteno je tada. Ovo akcionarsko društvo još nema direktora, a konkurs za ovu poziciju je završen 15. septembra. Prema zvaničnim podacima, prijavljeno je skoro 40 kandidata.

Pored toga, biće ispunjeno i dodatno, treće po redu ove godine, povećanje cene električne energije od 1. novembra, te će građanima stizati računi uvećani za 8 odsto, odnosno od 340 do 1.500 dinara. Kilovat-sat struje za domaćinstva i male kupce koštaće 10,26 dinara, a sa PDV-om 14,29 dinara. Još jedna ispunjena stavka aranžmana odnosila se na takozvani Zakon o javnim preduzećima koji je usvojen prošlog meseca.

EPS
foto: BETA Amir Hamzagić

Kako se navodi u izveštaju na zvaničnoj stranici MMF-a, ostali cilljevi vezani za fiskalnu politiku Srbije su još i:

Čvrsta monetarna i fiskalna politika za kontrolu inflacije i pružanje podrške stabilizovanom deviznom kursu

Dalja fiskalna transparentnost i budžetske reforme za podršku fiskalnoj disciplini i efektivnoj primeni novog fiskalnog pravila.

Šta je stendbaj aranžman?

MMF je Srbiji odobrio stendbaj aranžman u decembru 2022. godine vredan 2,4 milijarde evra. Taj aranžman podrazumeva iznos od 290 odsto kvote naše zemlje u MMF-u, što je oko 1,89 milijardi takozvanih specijalnih prava vučenja.

Tom prilikom je još saopšteno da ovaj aranžman predstavlja podršku dogovorenom ekonomskom programu Srbije u naredne dve godine i da će deo od ukupnog iznosa sredstava biti povučen tokom 2022. i 2023. godine, dok će se preostali deo tretirati kao sredstva iz predostrožnosti.

MMF, Međunarodni monetarni fond
foto: Profimedia/ Frank Vetere / Alamy

Teorijski gledano, standbaj aranžman (SBA) pruža kratkoročnu finansijsku pomoć zemljama koje se suočavaju sa problemima platnog bilansa. Istorijski, to je bio instrument kreditiranja MMF-a koji su najviše koristile napredne zemlje i zemlje sa tržištima u razvoju. Tokom godina, SBA je unapređen da bude fleksibilniji i da odgovara potrebama zemalja, navodi se na zvaničnoj stranici MMF-a.

Kurir.rs/Blic

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja