Rast cena i nestabilnost, obeležili su tržišta nekretnina širom sveta tokom cele 2022. godine. Visoka tražnja, bežanje investitora u sigurna utočišta, te rast kamata prvo su uticali na rast cena, i kvadrata i zakupa nekretnina, a potom i na hlađenje mnogih tržišta u Evrop i Americi. Sada se zemlje EU masovno suočavaju sa padom vrednosti nekretnina.

Stručnjaci i analitičari smatraju da evropsko tržište nekretnina prolazi kroz vrlo loš i turbulentan period. Vrednost nekretnina pala je u proseku za 15 odsto. Kako se čini za sada, "najdeblji kraj" izvukla je Švedska.

Crna Gora

Kod komšija cene nekretnina i dalje rastu. U Crnoj Gori, kada se uporedi sa prošlom godinom cena kvadrataporasla je za 40 odsto. Kvadrat apartmana i stanova u Podgorici kreće se od 1.600 evra , pa do oko 2.000 najviše. Na moru je kvadrat poskupeo i više od 40 odsto - garsonjera od 35 kvadrata košta u proseku 250.000 evra. Ocena je da se u Crnoj Gori cene i dalje drže.

Hrvatska

Pandemija korona virusa, a onda i rat u Ukrajini te energetska kriza, zaustavili su puno toga u Hrvatskoj ali ne i tržište nekretnina. Tržište nekretnina u Hrvatskoj do pre dva meseca, ne samo da je bilo aktivno nego su i cene nekretnina otišle u nebo. Drugim rečima beležene su rekordne cene nekretnina.

Stručnjaci sada kažu da zahlađenje tržišta nekretnina lagano stiže u Hrvatsku. Sada, razlika između realnih i traženih cena dostiže oko 15 odsto, što znači da zahtevi vlasnika nisu uvek realni, posebno kada je u pitanju starogradnja.

Švedska

Pad vrednosti nekretnina već je stigao u Švedsku. Švedska se trenutno suočava sa jednim od najtežih padova kada su nekretnine u pitanju, i taj pad preti da se još više produbi. Cene kuća već su niže za 12 odsto, a procene su da bi ovaj procenat mogao da ide i preko 20. Stručnjaci kažu da tržište nekretnina u Švedskoj prolazi kroz "dramatične promene".

Grčka

Iako Grčka važi za jednu od najposećenijih turističkih destinacija, cene nekretnina nisu toliko visoke kada uporedimo sa drugim državama u Evropi. Kuće sa placem kreću se od 55.000 evra, dok se apartmani mogu naći i za 39.000 evra, čak i manje. Za grčko tržište nekretnina kaže se da je stabilno i u ovom trenutku nema procena da bi moglo da bude značajnijih promena.

Francuska

Francuska je još jedna od država Evrope u kojoj je došlo do pada vrednosti nekretnina. Polovina od 35 najvećih gradova u Francuskoj beleži pad cena od 3 odsto u proseku u odnosu na poslednja tri meseca.

Velika Britanija

Kada se govorimo o Velikoj Britaniji, situacija je vrlo slična kao kod ostalih država u Evropi, mada pad vrednosti je procentualno manji nego u Francuskoj. Prosečna cena kuće u ovoj državi pala je za 2,3 odsto prošlog meseca, što je najbrža stopa u poslednjih 14 godina, dok su kirije porasle.

(Kurir.rs/Blic Biznis)