SPUŠTAJTE ROLETNE, KUVAJTE U EKSPRES LONCU, NE OTVARAJTE RERNU... Ovo su 4 preporuke za štednju elekrtične energije
U cilju smanjenja potrošnje struje, Ministarstvo rudarstva i energetike donelo je predloge preporuka za državnu upravu, jedinice lokalne samouprave, preduzeća u državnom vlasništvu, privredu i domaćinstva.
Sve zemlje sveta se suočavaju s energetskom krizom, neke u manjem, neke u većem procentu, ali sve imaju zajednički cilj: da uštede što je više moguće, jer je pred nama duga zima.
Posebno je važan predlog preporuke da sva javna preduzeća u Srbiji naprave plan uštede potrošnje, a da ona koja su u energetskom sektoru - dodatno naprave planove za smanjenje gubitaka distributivne i prenosne mreže.
Danas prepodne tim povodom se oglasio i predsednik naše zemlje, Aleksandar Vučić, rekavši da "smo juče dali 2,4 miliona evra za uvoz struje, te da nas čekaju teška jesen i još teža zima".
U dokumentu, objavljenom na zvaničnom sajtu resornog ministarstva, između ostalog su navedene ove 4 preporuke koje bi domaćinstva u Srbiji trebalo da usvoje, zarad smanjenja potrošnje električne i toplotne energije.
Ušteda na toploj vodi
Korišćenje bojlera za pripremu tople vode samo kada je potrebno, termostat bojlera podesiti na temperaturu zagrevanja do 60°C.
Ušteda na rashladnim i grejnim uređajima
Postavljanje frižidera na 4°C, a zamrzivača na -18°C, kako bi se obezbedio optimum u potrošnji; zatim, razumno korišćenje grejnih uređaja u domu; u toku dana koristiti sunce što više za osvetljenje, kao i za zagrevanje prostora u grejnoj sezoni, a tokom noći spustiti roletne i navući zavese; ne pokrivati grejne elemente i uređaje nameštajem ili odećom jer na taj način emituju manje toplote.
Ušteda kod mašina za pranje veša i suđa
Koristiti mašinu za pranje sudova i veša tek kada je puna, jer je energetski mnogo efikasnije; izbegavati sušenje veša u sušilicama, već veš sušiti na vazduhu; treba koristiti program na nižim temperaturama pranja jer se tako može uštedeti značajna količina energije.
Ušteda energije kod pripreme hrane
Ova tema je malo kompleksnija i podrazumeva sledeće:
- treba kuvati u poklopljenoj posudi jer se tako štedi do 20% energije, takođe treba koristiti posude koje su veličinom srazmerne grejnoj površini kako bi se izbegao gubitak od 20% energije;
- kada voda proključa, jačinu grejanja posude treba smanjiti na najnižu moguću temperaturu pri kojoj će voda da nastavi da ključa; na ovaj način može se uštedeti i do 60% energije;
- najekonomičnije kuvanje obavlja se u ekspres loncu, kojim se vreme kuvanja i utrošena električna energija smanjuju za dva do tri puta;
- isključivanjem rerne 10 minuta pre kraja pečenja može se uštedeti do 20% energije;
- prilikom korišćenja rerne, poželjno je što manje je otvarati, jer se pri svakom otvaranju vrata rerne izgubi 20% toplote.
Kurir.rs/Telegraf Biznis
SRBIJA, ALBANIJA I SEVERNA MAKEDONIJA PROMOVIŠU TURIZAM SVOJIH ZEMALJA NA TREĆOJ VINSKOJ VIZIJI: Labović: Zajedno možemo do još boljih rezultata (FOTO)