Humanoidni roboti, bespilotni sistemi, pomeranje predmeta mislima samo su neke IT inovacije koje će ljudima olakšati život u ne tako dalekoj budućnosti

Umesto nervoznih službenika ili nespretnih pomoćnika, servisne informacije uskoro će nam davati humanoidni roboti ili će nam asistirati u obavljanju svakodnevnih poslova.

Volokopter

TESTIRAN U DUBAIJU


Volokopter je sredstvo za vazdušni taksi prevoz. Namera je da bude integrisan u postojeću saobraćajnu infrastrukturu da bi se na pouzdan i ekološki prihvatljiv način optimizovao gradski saobraćaj. Ove letelice mogu da lete autonomno ili da se njima upravlja pomoću džojstika, po unapred definisanim putanjama kretanja, a pogon im je na baterije koje se pune na struju. Komponente volokoptera sa slike su „Mercedesove“, „Intelove“ i drugih renomiranih proizvođača. Testiran je u Dubaiju i trebalo bi da ima praktičnu primenu od 2020, a za kupovinu ovog sistema zainteresovan je i Singapur. Cena volokoptera je preko 200.000 evra, ali će sa serijskom proizvodnjom ona padati.


Gužve u gradskom saobraćaju metropola postaće prošlost već za dve godine, kada u praktičnu upotrebu budu pušteni prvi volokopteri - revolucionarni sistem vazdušnog taksija!

1002-robot-kit-1.jpg
Promo 

Humanoidni robot KIT


Primenom veštačke inteligencije ovaj simpatičan humanoidni robot uči ponašanje tako što, kad vidi da nekome ko nešto radi treba pomoć, on sam pomaže - pridrži ili ponese neki predmet, doda alat i slično.

1005-roboti-igraju-fudbal.jpg
Promo 

Roboti fudbaleri


Roboti jesu budućnost, ali još ne mogu u potpunosti da zamene ljude, iako su ova dva pokušala da oponašaju sportiste.

1001--3.jpg
Promo 

IT igra pomeranja kuglice pomoću moždanih signala


Što je neko opušteniji, to su veće šanse da pobedi. Na dijagramu je to prikazano ravnom linijom, a kada je neko napet ili uzbuđen, dijagram se menja s ravne linije i predstavlja krivu i kuglica se pomera po liniji kao ka golu protivnika.


Ovo su samo neke od inovacija predstavljenih na najpoznatijem sajmu IT industrije CEBIT 2018 u Hanoveru, a informacije o njima za čitaoce Kurira donosi Maja Gazdić, IT inženjer iz „Elektromreža Srbije“.

- Ovogodišnji sajam CEBIT je potpuno redefinisan poslovni i inovacioni sajam koji bi trebalo da doprinese povezivanju i razmeni poslovnih iskustava, kao i razvoju i unapređenju informacionih i inovacionih tehnologija. Akcenat je pre svega na digitalizaciji i njenom značaju koja je razvojna šansa Srbije i koja direktno ili indirektno utiče na ekonomiju, politiku i društvo zemlje - ističe Maja za naš list.


Sajam čine četiri tematske celine (d!talk, d!conomy, d!tec i d!campus), a teme su od IT infrastrukture i bezbednosti, dronova i bespilotnih sistema, uključujući veštačku inteligenciju i humanoidne robote, pa sve do virtuelne realnosti.

- Novina na sajmu je festivalski deo sa zabavnim programom, koji bi na opušten način trebalo da poveže sve učesnike. Cilj sajma je da poveže IT industriju i privrednike, razmena znanja i ideja radi rasta cele ekonomije - istakla je Gazdićeva.

Robot Oliver

SPECIJALNI POZDRAV ZA ČITAOCE KURIRA


Humanoidni robot Oliver bio je atrakcija sajma. Osim što je zabavan, uči i prepoznaje glasove i likove, sakuplja podatke, govori na više jezika, pa se zato koristi u različite komercijalne svrhe na aerodromima, u hotelijerstvu, ugostiteljstvu, zdravstvenoj zaštiti, kancelarijama... Nakon što je učesnike sajma zabavio plesom uz pesmu „Billie Jean“ Majkl Džeksona, Oliver je uputio specijalan pozdrav čitaocima Kurira, što možete videti na sajtu Kurir.rs.

1004-robot-oliver.jpg
Promo 

PERFORMANSE ROBOTA


visok: 1.280 mm


težak: 60 kg


brzina kretanja: 3,2 km/h


Ram memorija: 1 G


Rom memorija: 16 G


CPU: 1.8 GHz


Kapacitet baterije: 30 Ah, 24 v


Cena: 30.000 evra *

Kurir / Ekipa Kurira

Foto: Promo