Podizanje gotovine s bankomata u inostranstvu košta do pet odsto od uzetog iznosa, dok se zbog kursnih razlika pri plaćanju u prodavnicama gubi oko tri odsto


Svi koji na odmor u inostranstvo umesto keša ponesu debitne i kreditne kartice moraju da znaju da ih „luksuz“ plaćanja karticom može koštati od jedan do pet odsto od visine transakcije, u zavisnosti od banke u kojoj imaju račun i vrste kartice.


Iako prilikom plaćanja u prodavnicama ili izmirivanja računa u restoranima i hotelima u inostranstvu većina banaka ne zaračunava proviziju, vlasnici debitnih kartica treba da računaju da će im rezervacija novčanih sredstava zbog kursnih razlika uvećati iznos za tri odsto. Ukoliko plaćaju kreditnom karticom, to će ih koštati od jedan do pet odsto od iznosa transakcije.


Skidaju novac


Ni podizanje novca s bankomata nije jeftino i iznosi od dva do tri odsto kod debitnih kartica, a ukoliko koristite kreditnu karticu u te svrhe, banka će vam naplatiti proviziju u visini od tri do pet od iznosa koji podižete.

- Korišćenje kartica na POS terminalima u inostranstvu je bez dodatnih naknada, dok je naknada za podizanje gotovine ista za sve kartice iz ponude banke i iznosi minimum dva odsto, odnosno tri evra po transakciji. Kada su transakcije nastale u inostranstvu vezane za dinarski račun, primenjuje se prodajni kurs banke za devize na datum finansijske obrade transakcije - kažu u Komercijalnoj banci.


U NLB banci ističu da korisnici debitnih kartica mogu da biraju da li će za transakcije u inostranstvu koristiti sredstva sa dinarskog ili deviznog računa, dok se korišćenje kreditnih i poslovnih kartica uvek vezuje za dinarski račun.


Kamata na potrošeni iznos


- Na transakcije u inostranstvu izvršene kako na prodajnim mestima tako i u onlajn prodavnicama klijenti ne plaćaju nikakvu proviziju, bez obzira na to da li su koristili debitnu ili kreditnu karticu. Jedini trošak za korisnike koji željenu robu ili usluge plaćaju kreditnom karticom je kamata na potrošeni iznos, koja se ne razlikuje od one koju bi platili prilikom kupovine u zemlji - kažu u NLB banci.

Slavica Tomčić


Činjenice

ŠTA NAJČEŠĆE SRBI PLAĆAJU KARTICAMA U INOSTRANSTVU


račune u restoranima

hotelske račune

račune u prodavnicama

troškove u diskotekama, muzejima i na koncertima


Saveti

ŠTA PROVERITI PRE PUTA


Da li je vaša kartica aktivirana za korišćenje u inostranstvu

Kako prijaviti karticu izgubljenu ili ukradenu u inostranstvu

Koliki je dnevni, a koliki mesečni limit potrošnje kartice u inostranstvu

Kolike su provizije za korišćenje bankomata u inostranstvu

Kolike su provizije za podizanje gotovine na šalterima banaka u inostranstvu

Kolike su provizije za plaćanje u trgovinama i restoranima u inostranstvu

Koji kurs primenjuje banka za konverziju transakcija obavljenih u inostranstvu


PROVIZIJE U INOSTRANSTVU:


od 2% do 3% - podizanje novca na bankomatima debitnom karticom

3% - rezervacija sredstava za plaćanja debitnom karticom

od 0% do 1% - plaćanje na POS terminalima

od 3% do 5% - podizanje novca sa kreditne kartice

od 1% do 5% od iznosa transakcije na plaćanja kreditnom karticom

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

Gašić zloutrebljava BIA za obračun za Vučićevim neistomišljenicima