Železnička stanica Prokop svečano je otvorena uprkos sumnjama na korupciju koje su potvrđene i od strane Upravnog suda još prošlog leta.

Posao vredan 26 miliona evra ipak je poveren spornom izvođaču, a na novinarska pitanja o ignorisanju odluka suda, premijer Srbije odgovara da je "sve čisto kao suza".

“Mi smo apsolutno dobro završili posao, u roku, čisto kao suza, a ako ima bilo ko kave primedbe, ima nadležne oragne u Srbij pa neka preko njih rešava“, rekao je Vučić u utorak, prilikom obeležavanja završetka prve faze izgradnje Železničke stanice Beograd-centar u Prokopu.

Nadležni organ izjasnio se još prošlog leta. Upravni sud našao je opravdanim sumnje građasnkog nadzornika da je na tenderu za rekonstrukciju stanice Prokop bilo elemenata korupcije.

“Tužba se uvažava. Poništava rešenje Republičke komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki od 4. jula 2014. i predmet vraća nadležnom organu na ponovno odlučivanje“, stoji u odluci Upravnog suda.Nadležna Komisija nije postupila po naređenju suda, koje nije omelo ni radove za koje je sporni izvođač primio 26 miliona evra. A sporan je zbog izvesnog Predraga Neškovića koji je u Železnicama pripremao projekat rekonstrukcije, pa se sa insjaderskim informacijama u vreme tendera pojavio u timu ponuđača iz Češke, navodi Dragan Dobrašinović iz Topličkog centra za demokratiju i ljudska prava.

“Dakle ovde je suština sasvim jasna. Prekršene su antikorupcijske odredbe, postoji presuda Upravnog suda o koju se oglušio nadležni organ i postoji strahovito licemerje premijera koji se ponaša kao da se ništa nije dogodilo“, kaže Dobrašinović.

Očiglednim kršenjem zakona u ovom slučaju, prema mišljenju konsultanta za strana ulaganja Milana Kovačevića, sama država šalje signal o pravnoj nesigurnosti u Srbiji kako stranim investitorima tako i sopstvenim građanima.

“Tako da bi sad bilo normalno u jednoj demokratskoj državi da određeni organi sve to pretresu da li je nastala šteta, za koga je nastala šteta. Ono što je po mom mišljenju sigurno nastala šteta, to je taj za ugledanje loš postupak države koja je zakonodavac i koja bi naravno treblo da bude najvažnija u zaštiti zakona koje donosi“, podseća Kovačević.

Žalbe na izbor izvođača svojevremeno su ulagali i predstavnci Kuvajtskog fonda za ekonomski razvoj koji je finansirao čitav posao. Ukoliko bi i konačno bilo utvrđeno da je na tenderu povređen zakon, to neće izbrisati već obavljene radove ovde na Prokopu, ali može da zakomplikuje nastavak izgradnje koja se finansira iz stranih kredita, a od koje zavisi i realizaciji Vladinog centralnog projekta - Beograda na vodi.

(N1)