PONUDE U IGRI: „Telekom“ žele Francuzi, Slovenci, Nemci i Ameri
BEOGRAD - Američki investicioni fondovi „Advent internešenel“, „Apolo“, „Kolbek kepital“, kao i operateri „Dojče telekom“, „Frans telekom“, „Telekom Slovenije“ i „Amerika movil“, čiji je vlasnik meksički milijarder Karlos Slim, žele da kupe „Telekom Srbija“.
Regionalni portal Seebiz, pozivajući se na slovenačku agenciju STA, navodi da je slovenački „Telekom“ predao neobavezujuću ponudu za preuzimanje srpske kompanije. Među ponuđačima, kako se navodi, nalaze se i „Advent internešenel“, „Apolo“, „Kolbek kepital“, „Dojče telekom“, „Frans telekom“ i „Amerika movil“.
Inače, u toku je i prodaja „Telekoma Slovenije“, a slovenački državni holding, njegov vlasnik, očekuje da jedini ponuđač, britanski „Sinven“, poboljša svoju ponudu.
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić u više navrata je potvrdio da je za privatizaciju domaće kompanije zainteresovano nekoliko svetskih kompanija i investicionih fondova, ali nikad nije precizirao o kojim je interesentima reč. On ističe da Vlada Srbije zna ispod koje vrednosti neće prodavati „Telekom“ i veruje da tu cenu može dobiti.
- „Telekom“ nećemo prodavati po svaku cenu i ukoliko ne dobijemo ponudu koju očekujemo - izjavio je juče Ljajić. On je ipak odbio da kaže o kojoj ceni je reč, jer je preporuka privatizacionog savetnika da se ne govori ni o zainteresovanim kupcima, ni o proceni vrednosti koja je napravljena. On je ponovio da će tek kad se završi proces analize, dakle za 14 dana, moći da se kaže koje ponude su ušle u najuži izbor i imaju pravo uvida u dokumentaciju, a od kojih se onda očekuju konkretne finansijske ponude.
Ministar je naglasio da „Telekom“ ne sme da doživi sudbinu iz 2011, „kad smo se bavili prodajom kompanije koja je bila neuspešna, umesto da smo se bavili investicijama“.
Podsetimo, francuski „Lazard“ je savetnik u privatizaciji srpskog „Telekoma“, u kojem država Srbija ima 58,11 odsto vlasničkog udela, 20 odsto je u vlasništvu same kompanije, a 21,89 odsto u rukama malih akcionara - građana i zaposlenih.
SKEPTIČNI Sindikati negoduju
VLADA NEĆE DOBITI TRAŽENU CENU
Predsednik sindikata „Telekoma“ Miroslav Joksimović smatra da Vlada Srbije za to preduzeće neće moći da dobije cenu koju traži.
- Ako bi Vlada sad za 73 odsto „Telekoma“ dobila 1,617 milijardi evra, to bi bila cena koju je na prethodnom tenderu 2011. za 51 odsto srpske kompanije nudio „Telekom Austrije“. Tu cenu je nemoguće sad dobiti. Ponude su mnogo nepovoljnije od onoga što Vlada traži - ističe on. Takođe, dodaje da je koeficijent uspešnosti telekomunikacionih kompanija u Evropi pao sa „puta 10“ na sadašnjih „puta šest“. Vrednost kompanije dobija se kad se operativna dobit pomnoži sa koeficijentom uspešnosti i od toga oduzmu krediti.
LIČNA KARTA TELEKOMA I POTENCIJALNIH KUPACA
TELEKOM SRBIJA
- jedna milijarda evra prihodi u 2014.
- 140 miliona evra neto profit u 2014.
- 44,45 % tržišta mobilne telefonije
- 19,5 milijardi dinara investirao
ADVENT INTERNEŠENEL
- globalni investicioni fond iz SAD
- u julu preuzeli Hipo Alpe-Adrija grupu
- 13 kancelarija u 12 zemalja
- uložili 28 milijardi dolara u 300 transakcija u 40 država
APOLO
- investicioni fond osnovan 2004.
- od 2004. uložili 15,4 milijarde dolara u 350 kompanija
- od početka 2015. uložili 2,2 milijarde dolara u 107 kompanija
KOLBEK KEPITAL - RON BURKLI
- kompaniju 2009. osnovali Džejson Kolod i Džejson Bekman
- Burkli je američki biznismen s imovinom vrednom oko 2,6 milijardi dolara
- bio 633. na Forbsovoj listi najbogatijih
DOJČE TELEKOM
- 62,7 milijardi evra prihod u 2014.
- 2,9 milijardi evra neto profit u 2014.
- 228.000 zaposlenih u 33 zemlje
- vlasnik 32 odsto akcija je država Nemačka
ORANŽ (BIVŠI FRANS TELEKOM)
- 40 milijardi evra prihod u 2014.
- 1,2 milijarde evra profit u 2014.
- 151.638 zaposlenih u 30 zemalja
- vlasnik 32 odsto akcija je država Francuska
AMERIKA MOVIL
- 60 milijardi dolara prihoda u 2014.
- sedam milijardi dolara profit u 2014.
- u vlasništvu meksičkog magnata Karlosa Slima, 2. najbogatijeg čoveka na svetu
TELEKOM SLOVENIJA
- 756 miliona evra prihod u 2014.
- 1,5 miliona evra neto profit u 2014.
- 4.431 zaposlen u Sloveniji i zemljama bivše SFRJ
- vlasnik država Slovenija
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija