Na 9.000 otkaza ušteda osam milijardi dinara
BEOGRAD - Stanje javnih finansija Srbije znatno je bolje nego prošle godine, ali nije vreme za opuštanje i odustajanje od ključnih fiskalnih mera.
Da bi se uspostavile zdrave i održive javne finansije, takvo stanje treba da traje duže, treba da ga popravljamo bar tri godine, a nakon toga i da ga održavamo, poručio je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.
Prema njegovoj proceni, budžetski deficit ove godine će biti manji nego što je dogovoreno sa MMF i iznosiće oko 4,4 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
„Bilo bi, međutim, dobro da deficit smanjujemo brže nego što je to dogovoreno sa MMF, kao i da dalje smanjivanje nastavimo u naredne dve godine, dok se ne obori ispod tri odsto BDP, jer je deficit od 4,5 odsto visok“, objašnjava Arsić i naglašava da, tek kada deficit padne ispod tri odsto BDP, biće zaustavljen i rast javnog duga u odnosu na BDP, a jedna od mera kojom bi u narednoj godini trebalo dodatno da se smanji deficit jeste smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru.
„Otpuštanje oko devet hiljada ljudi doneće uštede od oko osam milijardi dinara, odnosno oko 0,2 odsto BDP. Nisu to baš velike uštede, ali broj zaposlenih u javnom sektoru bi, u svakom slučaju, trebalo smanjivati i naredne dve godine, i to mnogo sistematičnije nego do sada“, smatra Arsić i ukazuje da je država posegnula i za nekim privremenim merama „kojima se stanje javnih finansija dodatno poboljšava, ali to nije dugoročno održivo“, a jedna od takvih mera je naplata dividendi od javnih preduzeća, koja je iznosila oko 17 milijardi dinara.
PRLIĆI VEĆ ČETVRT VEKA ZARAĐUJU OD OVE UNOSNE BILJKE: Traži minimalna ulaganja, ne napadaju je bolesti i insekti - Na svom imanju uzgajaju 800 sadnica