Posle pritisaka srpske vlade i međunarodne zajednice, vlada Kosova povukla odluku i najavila donošenje posebnog zakona o rudarskom kombinatu

BEOGRAD - Diplomatska ofanziva Vlade Srbije rezultirala je jučerašnjom odlukom vlade Kosova da iz skupštinske procedure povuče izmene zakona o javnim preduzećima i najavi donošenje posebnog zakona o rešavanju sudbine i imovinskog statusa Kombinata „Trepča“.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je rasprava u skupštini Kosmeta o vlasničkoj strukturi „Trepče“ odložena za sutra, što je rezultat minimalnih pomaka koje je Vlada Srbije napravila u rešavanju tog problema.

Vučić je rekao da su tokom vikenda održani intenzivni razgovori s predstavnicima međunarodne zajednice o rudniku, čiji je većinski vlasnik država i srpske kompanije.

- Pitanje imovine na KiM još nije otvoreno i Vlada Srbije zahteva da se ta tema što pre otvori, a ne da nam imovina bude oduzimana preko noći, a da o tome ništa ne znamo, da se pravimo da ništa ne vidimo, pa kad nam sve bude oduzeto, da neko kaže ajde sada da otvorimo pitanje imovine, pa se sada borite za dva mala kombinata na severu Kosova - istakao je on.

Na drugoj strani, kosovske vlasti saopštavaju da su izmene zakona povučene jer u njima nisu precizno definisani rokovi obaveze koje Kombinat „Trepča“ ima prema kreditorima, a koji iznose 1,4 milijarde evra.

Ovakva odluka je, kako prenose kosovski portali, doneta preksinoć nakon razgovora koje je premijer Kosova Isa Mustafa zajedno sa zamenikom Hašimom Tačijem i ministrom pravde Hajredinom Kučijem imao s ambasadorima najznačajnijih zemalja Zapada.

Protesti
RADNICI NE DAJU RUDNIK

Radnici „Trepče“ sa severa Kosmeta juče su na protestima u opštinama Zvečan, Zubin Potok i Leposavić odbacili predlog zakona koji je kosmetska vlada usvojila o promeni vlasništva te kompanije u javno preduzeće.

Na protestu u Rudaru, kod Zvečana, predstavnici radnika poručili su da pitanje „Trepče“ treba pod hitno staviti na dnevni red razgovora u Briselu.

Podela
DVA ENTITETA

Rudnik „Trepča“ funkcioniše kao dva samostalna entiteta - veći južni, koji kontrolišu Albanci (od 60 do 70 odsto), i severni, koji kontrolišu Srbi (30 odsto). Prema procenama iz 2001, preostali kapacitet „Trepče“ je oko 29 miliona tona rude, od čega je 3,45 odsto, odnosno 999.000 tona olova, 2,36 odsto, ili 670.000 tona cinka i 2.200 tona zlata.