Inicijalna kapisla bila su izneverena očekivanja ruskog predsednika, koji je mislio da će u Beogradu označiti početak izgradnje gasovoda, tvrdi izvor Kurira

BEOGRAD - Pokretanje pitanja srpskog duga i smanjenje isporuka gasa za 28 odsto u ovom trenutku više su povezani s političkim nego sa ekonomskim interesima Rusije. Posledice odlaganja početka izgradnje Južnog toka, time i prećutna podrška evropskom stavu prema Rusiji po pitanju gasovoda, razlozi su za smanjenje isporuka gasa i zahtev Rusa da se neizostavno otplati dug za prethodno isporučene količine ovog energenta.

Naime, dugovanja Srbije za gas tolerisana su decenijama pa je trenutak u kojem se to pitanje pokreće diskutabilan i ukazuje da je došlo do kritične tačke u odnosima naše zemlje i Rusije, odnosno nas i EU.

Rešenje ove nedelje

Srpska delegacija trebalo bi već ove nedelje u Moskvi da nađe kompromisno rešenje, i političko i energetsko, a od potpisivanja protokola zavisi dalje snabdevanje naše zemlje ovim energentom.
- Inicijalna kapisla za zaoštravanje odnosa na relaciji Moskva-Beograd bila su izneverena očekivanja ruskog predsednika, koji je u Beogradu, kako je bilo ranije nagovešteno, trebalo svečano da označi početak radova na izgradnji Južnog toka - tvrdi izvor Kurira iz Ministarstva spoljnih poslova (MSP) i dodaje da je to bio i jedan od glavnih razloga dolaska ruskog predsednika Putina.

- Međutim, srpska strana je zbog pritiska EU odustala od toga u poslednjem trenutku, što je Moskva protumačila kao izdaju i jasno stavljanje Srbije na stranu Unije. Pored toga, problem za „Gasprom“, što je njegov čelnik Aleksej Miler jasno stavio do znanja srpskim partnerima, jeste i reorganizacija „Srbijagasa“, koja mora da se završi do marta 2015, a treba da joj usledi ne samo pravno već i vlasničko razdvajanje proizvodnje i snabdevanja od transporta gasa. Vlasničko razdvajanje ne odgovara „Gaspromu“ jer onda gubi monopol. I to je dodatna vrsta pritiska da se sačuva pozicija „Jugorosgasa“, koji je ćerka-firma „Gasproma“ - tvrdi naš sagovornik.

Pravne posledice

On dodaje da problem predstavlja i to što su srpski zvaničnici tražili i razjašnjenje pravnih posledica ukoliko bi se otkazala gradnja Južnog toka.
- Srpska strana je samo nagovestila da bi u tom slučaju ona trpela velike ekonomske štete i da bi trebalo da dođe do korekcije nekih delova Energetskog sporazuma, u koji je uključen i NIS. To je dodatno razbesnelo Ruse - kaže izvor Kurira.

Vučić i Putin
O GASU I „FIJATU“ PREKO TELEFONA

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da će u utorak ili sredu telefonom razgovarati sa Putinom.
- Očekujem da u razgovoru koji ću u utorak ili sredu imati s predsednikom Ruske Federacije razrešimo i preostale probleme u vezi s gasom za našu zemlju - rekao je premijer i napomenuo da je taj telefonski razgovor sa Putinom zakazan.