Pod pretpostavkom da ne bude promena u ekonomskoj politici, javni dug Srbije će verovatno već tokom 2014. godine premašiti 70 odsto bruto domaćeg proizvoda

BEOGRAD/BRISEL - Fiskalna konsolidacija za Srbiju će ostati glavni izazov u 2014. godini, u kojoj se takođe očekuje visok nivo ukupne potrošnje i visok budžetski deficit, navedeno je u prolećnom izdanju Evropske ekonomske prognoze Evropske komisije.

Uprkos novom paketu mera za konsolidaciju u 2014. godini, očekuje se da će ukupna potrošnja i budžetski deficit ostati na visokom nivou zbog viših kamata, investicionih rashoda, novih subvencija i socijalnih troškova u vezi sa restrukturiranjem javnih preduzeća, piše u prognozi.

Inflacija niža od planirane takođe će, kako se navodi, negativno uticati na vladine prihode i doprineti rastu fiskalnog pritiska, a fiskalna situacija verovatno će ostati sumorna i u 2015. godini, pošto rast kamata i veliki udeo indiskretnih rashoda utiče ograničavajuće na fleksibilnost rashoda.U nedostatku drugih mera konsolidacije, očekuje se da će deficit dostići oko šest odsto bruto domaćeg proizvoda tokom 2014. i 2015. godine, održavajući javni dug na uzlaznoj putanji. Pod pretpostavkom da ne bude promena u ekonomskoj politici, javni dug Srbije će verovatno već tokom 2014. godine premašiti 70 odsto Bruto domaćeg proizvoda, stoji u prognozi.Dodaje se da bi inflacija trebalo značajno da opada, iako je i dalje potrebno suočiti se na održiv način sa faktorima koji dovode do njene nestabilnosti.

Očekuje se da će slaba tražnja, relativno stabilan devizni kurs i povećana stabilnost cena hrane zbog nižih carina, ublažiti inflacione pritiske.

Prognoza predviđa i da će nezaposlenost u Srbiji verovatno ostati na aktuelnom veoma visokom nivou, jer će bilo kakav rast zapošljavanja u privatnom sektoru biti u velikoj meri praćen gubicima radnih mesta zbog restrukturiranja javnog sektora.Uprkos stabilnom rastu izvoza, očekuje se da do 2015. godine neće biti više prostora za poboljšanja po pitanju trgovinskog deficita, jer polako počinje oporavak uvoza i domaće tražnje.

Međutim, veoma slabi izgledi za rast tražnje mogli bi dovesti do smanjivanja neravnoteže između uvoza i izvoza brže nego što se očekuje, navedeno je u prognozi.