Kako da se pripremite za mamografiju? Sve što bi trebalo da znate o ključnom pregledu u ranoj detekciji raka dojke
Mamografija je važan korak u brizi o sebi i svojim grudima. Ukoliko znate šta možete da očekujete na pregledu ceo proces proći će lakše.
Mamografija predstavlja rendgenski pregled za otkrivanje promena u dojci, koje se ne mogu napipati ili otkriti drugim vrstama pregleda. Ukoliko se rak dojke otkrije u ranoj fazi, veća je šansa za izlečenje primenom poštednih hirurških metoda, oporavak je brži, a kavalitet života je bolji nego kod žena kod kojih se bolest otkrije u kasnijim fazama. U mamografiji se koriste male i neškodljive doze zračenja.
Savremene preporuke upućuju da se prva mamografija uradi između 40. i 45. godine, pa potom na svake dve godine. Ne savetuje se ženama mlađim od 40. godine jer je u tom periodu života tkivo dojke još gusto, pa je ultrazvuk od veće koristi.
Kako se pripremiti za mamografiju:
* Ako imate izbora, idite u ustanovu koja je specijalizovana za mamografiju i koja radi mnogo mamografija dnevno.
* Pokušajte svaki put da idete u istu ustanovu kako bi se vaši mamografi lako upoređivali iz godine u godinu.
* Ako idete u neku ustanovu po prvi put, ponesite spisak mesta i datuma mamografije, biopsije ili bilo koje druge procedure na dojkama koje ste ranije radili.
* Ako ste radili mamografe u nekoj drugoj ustanovi, pokušajte da donesete te zapise sa sobom u novu ustanovu (ili da ih pošalju tamo) kako bi se stare slike uporedile sa novim.
* Zakažite svoj mamograf za vreme kada vaše grudi neće biti osetljive ili natečene, kako biste smanjili nelagodnost i dobili dobre slike. Pokušajte da izbegnete nedelju neposredno pre menstruacije.
* Na dan pregleda nemojte nanositi dezodorans, antiperspirant, pudere, losione, kreme ili parfeme ispod ruku, na ili ispod grudi. Neki od njih sadrže supstance koje se mogu pojaviti na rendgenskom snimku kao bele mrlje. Ako ne idete kući posle mamografije, možda biste želeli da ponesete dezodorans ili antiperspirant sa sobom da ga stavite posle ispita.
* Možda će vam biti lakše da nosite suknju ili pantalone, tako da ćete morati da skinete samo gornji deo i grudnjak za mamograf.
* Razgovarajte o svim nedavnim promenama ili problemima u grudima sa svojim zdravstvenim radnikom pre nego što uradite mamograf. (Ako imate simptome, možda će vam trebati dijagnostički mamograf kako bi se mogle napraviti posebne slike područja zabrinutosti.)
* Uverite se da je vaš lekar svestan bilo kog dela vaše medicinske istorije koji bi mogao da utiče na rizik od raka dojke – kao što je operacija, upotreba hormona, rak dojke u vašoj porodici ili ako ste ranije imali rak dojke.
* Ne plašite se mamografije! Zapamtite da samo oko 2 do 4 skrining mamografije na 1.000 dovode do dijagnoze raka dojke.
Republika Srbija je započela program za rano otkrivanje raka dojke, skrining mamografijom, koji je besplatan za sve žene starosti od 50. do 69. godine.
Šta da kažete svom medicinskom tehničaru?
Da biste bili sigurni da imate mamograf dobrog kvaliteta, uverite se da vaš medicinski tehničar zna:
* O svim promenama na grudima ili problemima koje imate
* Ako imate implantate u grudima
* Ako imate problema da stojite i držite se sami (bez pomoći štapa ili hodalice)
* Ako dojite ili mislite da ste trudni.
* Odmah obavestite tehnologa ako počnete da osećate vrtoglavicu tokom mamografije.
Šta očekivati kada dobijete skrining mamograf?
Moraćete da se skinete iznad struka da biste dobili mamograf. Ustanova će vam dati omot za nošenje.
Vi i zdravstveni radnik bićete jedini u prostoriji tokom mamografije.
Da biste dobili sliku visokog kvaliteta, vaša dojka mora biti spljoštena ili stisnuta. Staćete ispred mašine, a tehnolog će vam staviti dojku na mašinu. Plastična gornja ploča se zatim spušta da bi stisnula dojku na oko 10 do 15 sekundi dok tehnolog pravi rendgenski snimak. Zatim ćete morati da promenite položaj tako da vam dojka bude komprimovana sa jedne na drugu stranu pre sledećeg rendgenskog snimka.
Ako dobijate 3D mamograf (takođe poznat kao digitalna tomosinteza dojke ili DBT), procedura je ista kao gore, ali ćete primetiti da će se mašina pomerati u malom luku, bilo preko vrha dojke ili uz bočnu stranu dojke, za svaku sliku. Od vas će se možda tražiti da zadržite dah svaki put kada se to radi.
Cela procedura traje oko 20 minuta. Stvarna kompresija dojke traje samo oko 10 do 15 sekundi za svaku sliku.
Rak dojke je najčešći zloćudni tumor kod žena u Srbiji. Svake godine oko 4.600 žena oboli, a 1.600 umre od ove bolesti. Jedna od osam žena tokom svog života oboli od raka dojke.
Možda ćete osećati nelagodnost kada su vam grudi stisnute, a za neke žene to može biti bolno. Recite tehnologu ako boli kako bi mogli da pokušaju da prilagode kompresiju vašoj udobnosti.
Za mamografiju se uzimaju dva pogleda na svaku dojku. Ali za neke žene, kao što su one sa implantatima u grudima ili većim grudima, možda će biti potrebno više slika.
Šta očekivati kada dobijete dijagnostički mamograf?
Dijagnostički mamograf se često radi ako žena ima simptome raka dojke, ili ako se nešto neobično vidi na skrining mamografu. Osnovna procedura je slična onoj za skrining mamograf, ali postoje i neke razlike.
Više slika se pravi tokom dijagnostičkog mamografa, sa fokusom na oblast koja je izgledala drugačije na skrining mamografu (ili gde su simptomi).
Ove posebne slike mogu biti „tačkasti prikazi“ ili „prikazi uvećanja“, koji se koriste da bi se područje koje izaziva zabrinutost lakše uočilo.
Opet, ako se radi 3D mamograf, procedura je ista, ali će možda biti zatraženo da zadržite dah dok se mašina kreće u malom luku oko vaših grudi da biste napravili svaku sliku.
Tokom dijagnostičkog mamografa, radiolog proverava slike dok ste tamo, tako da se može napraviti više slika ako je potrebno da bi se pažljivije sagledala bilo koja oblast. (U zavisnosti od nalaza, ultrazvuk dojke se takođe može uraditi kako bi se pogledalo područje zabrinutosti.)
Kako ćete dobiti rezultate mamografije?
Kompletan izveštaj o rezultatima vašeg mamografa biće poslat vašem lekaru. Ako se ne javite svom lekaru u roku od 10 dana, nemojte pretpostavljati da je vaš mamograf bio normalan. Pozovite svog lekara ili ustanovu u kojoj je urađen mamograf.
Ustanova za mamografiju takođe mora da vam pruži jednostavan pregled rezultata mamografije u roku od 30 dana – ili „što je pre moguće“ ako rezultati sugerišu da je prisutno nešto abnormalno.
Ako imate onlajn pristup svojoj medicinskoj dokumentaciji, na primer preko portala za pacijente, vaši rezultati se tamo mogu pojaviti u isto vreme kada ih vaš zdravstveni radnik dobije. To znači da možete dobiti rezultate pre nego što vas lekar kontaktira. Obavezno pregledajte rezultate sa svojim lekarom, posebno ako nešto ne razumete.
Izvor: Cancer.org/Zdravlje.Kurir.rs
KOME ULTRAZVUK DOJKE, A KOME MAMOGRAFIJA: Radiolog za Kurir. Zdravlje objašnjava sve što želite da znate o ovom problemu
BEOGRAĐANIN POLUDEO ZBOG CENE ĆUMURA! Kod jednog prodavca kupio 12 kila za 1.200 RSD, a drugi mu tražio sumanutu cifru