Slušaj vest

Svetska zdravstvena organizacija je zvanično najavila da će tema Svetskog dana zdravlja 2025. godine biti „Zdrav početak - budućnost puna nade“, sa posebnim akcentom na očuvanje i unapređenje zdravlja i preživljavanja majki i novorođenčadi. Ovogodišnja kampanja dolazi u presudnom trenutku, podstičući zajedničke napore u stvaranju sigurnijeg i zdravijeg okruženja za najosetljivije članove društva.

Prema najnovijim procenama, u svetu svake godine oko 300.000 žena izgubi život zbog komplikacija u trudnoći i prilikom porođaja, preko 2 miliona novorođenčadi umre u prvom mesecu života, dok se još 2 miliona beba rodi mrtvo. To znači da na svakih sedam sekundi, jedan smrtni ishod koji se može sprečiti, ostavi porodice širom sveta u bolu i žalosti.

Iako se smrtnost majki i novorođenčadi beleži u svim delovima sveta, ona najviše pogađa najsiromašnije zemlje i područja zahvaćena sukobima i krizama. Nedostatak zdravstvene nege, zatvorene bolnice, blokirani putevi i nestašica medicinskog materijala doprinose tome da trudnice i novorođenčad često ostaju bez preko preko potrebne medicinske pomoći.

Ako se trenutni trendovi nastave, čak četiri od pet zemalja neće ispuniti ciljeve Ujedinjenih nacija za smanjenje smrtnosti majki do 2030. godine, dok će svaka treća zemlja ostati daleko od cilja smanjenja broja smrtnih slučajeva novorođenčadi.

98989.jpg
Ove godine posan akcenat je na očuvanje i unapređenje zdravlja i preživljavanja majki i novorođenčadi Foto: Shutterstock

Ulaganje u zdravstvenu zaštitu – put ka boljoj budućnosti

Ovogodišnja kampanja, koja će trajati do 2026. godine, poziva vlade, donatore i zdravstvenu zajednicu da ulože u dokazano efikasne mere za poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite.

One uključuju pravovremeno otkrivanje komplikacija u trudnoći, hitnu akušersku negu, kao i specijalizovanu brigu za prevremeno rođenu i novorođenčad male telesne mase na, s obzirom na to da su komplikacije usled prevremenog porođaja vodeći uzrok smrtnosti kod dece mlađe od pet godina.

SZO takođe ističe značaj šire brige o zdravlju žena i novorođenčadi, uključujući mentalno zdravlje, ishranu, kao i sve veći uticaj hroničnih nezaraznih bolesti. Uz to, globalno zagrevanje donosi dodatne rizike – istraživanja pokazuju da visoke temperature mogu povećati učestalost prevremenih porođaja, mrtvorođene dece, gestacijskog dijabetesa i hipertenzije kod trudnica.

Kampanja ne stavlja fokus isključivo na smanjenje smrtnosti, već i na dugoročno zdravlje i dobrobit žena. Zato će se posebno zastupati donošenje zakona i politika koje štite prava žena, kao što su plaćeno porodiljsko odsustvo i bolji radni uslovi, kao i pristup savetovanju i planiranju porodice.

- Žene ne treba samo da prežive porođaj, već treba da imaju mogućnost da žive zdravo i ispunjeno. One zaslužuju zdravstvene sisteme koji ih slušaju, podržavaju i omogućavaju im da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem i budućnošću - istakla je dr Paskal Alotej, direktorka SZO za seksualno i reproduktivno zdravlje.

vakcinacija novorođenčeta shutterstock_683747149.jpg
SZO takođe ističe značaj šire brige o zdravlju žena i novorođenčadi Foto: Shutterstock

Investicija u zdravlje – investicija u napredak

Istraživanja pokazuju da svaki dolar uložen u zdravstvenu zaštitu majki i novorođenčadi u zemljama sa niskim i srednjim prihodima donosi od 9 do 20 dolara povrata u vidu ekonomskog razvoja i zdravijih društava.

U svetu, uz podršku SZO su uspostavljeni i odvijaju se veoma važni programi za zdravstvenu zaštitu majki i novorođenčadi, uključujući:

  • Podršku 55 zemalja kroz inicijativu „Svakoj ženi i svakoj bebi, svuda“, koja proširuje pristup hitnim akušerskim i neonatološkim službama, planiranju porodice i drugim ključnim uslugama.
  • Nove smernice za upravljanje postporođajnim krvarenjem – jednim od vodećih uzroka smrtnosti majki u svetu.
  • Istraživanja usmerena na poboljšanje zdravstvene nege za trudnice i novorođenčad, posebno tokom zdravstvenih kriza.
  • Obezbeđivanje nege u humanitarnim krizama, kroz mobilne klinike i zdravstvene punktove u ratom zahvaćenim područjima, poput Sirije i Sudana.
  • Podršku zdravstvenim radnicima, uključujući jačanje uloge babica i patronažnoih sestara kroz obuke i stručnu akreditaciju.

Svetski dan zdravlja 2025. podseća da je zdravlje majki i novorođenčadi ne samo humanitarno pitanje, već i investicija u budućnost društva.

Samo zajedničkim naporima možemo osigurati da svaka žena i svaka beba dobiju šansu za zdrav i dostojanstven život.

NOVI VIZUAL Web kaj teksta.jpg
Prevencija kao garancija Foto: Prevencija kao garancija

Izvor: Zdravlje.org.rs/Zdravlje.Kurir.rs

7 saveta za brigu o prevremeno rođenoj bebi: Evo kako da je kupate, hranite, uspavljujete...