Poslednji primer stiže iz Portlanda, gde je ekipa Trejlblejzersa zvanično stavljena na prodaju kao ostavština Pola Alena, suosnivača Majkrosofta. Proces prodaje vodi investiciona banka Allen & Co., uz pravnu podršku Hogan Lovelsa, što dodatno potvrđuje očekivanja da će cena dostići, ako ne i nadmašiti, trenutne tržišne projekcije.

Prema podacima Sportikoa, Trejlblejzersi su procenjeni na 3,6 milijardi dolara, što ih svrstava na 23. mesto među 30 NBA franšiza. Iako nisu među elitom po vrednosti, ulazak ove franšize na tržište mogao bi biti ključan za određivanje cena potencijalnih ekspanzivnih timova u Las Vegasu i Sijetlu. Liga, kako ističu izvori ESPN-a, želi da sačeka rezultat ove prodaje kako bi oblikovala buduće naknade za širenje lige, koje bi mogle premašiti četiri milijarde dolara po timu.

profimedia-0955209396.jpg
Foto: Imagn Images / ddp USA / Profimedia

Vrednosti NBA timova su eksplodirale u poslednjih deset godina, a najnoviji primeri samo potvrđuju trend. Boston Seltiksi, kao jedna od najstarijih i najtrofejnijih franšiza, prodati su u martu za rekordnih 6,1 milijardu dolara. Pre njih, Dalas Maveriksi su krajem 2023. prodati Marku Lasriju za oko 3,5 milijardi dolara, dok je Finiks Sans, prema pisanju Sporticoa, promenio vlasnika za četiri milijarde dolara.

Koja je NBA ekipa najjeftinija

Na dnu liste po vrednosti nalaze se Memfis Grizlisi, koje Sportiko procenjuje na 3,06 milijardi dolara. Uprkos tome, ni najjeftiniji NBA tim više nije dostupan za manje od tri milijarde dolara, što jasno pokazuje u kakvu je sferu vlasništva liga prešla.

Taj uspon cena delimično je posledica popularnosti lige u svetu, a delimično eksplozije vrednosti medijskih prava, ali i činjenice da NBA, za razliku od nekih drugih sportskih liga, nudi investitorima direktan ulaz u svet američke pop kulture, zabave i tržišta mladih potrošača. Rast interesovanja dolazi i iz sveta privatnog kapitala i "venture" fondova, ali i od tehnoloških milijardera, što potvrđuje ulazak Marka Kjubana, Stiva Balmera i Meta Išbije u vlasničke strukture poslednjih godina.

- Vrednosti NBA franšiza danas odražavaju više od sportskih performansi. Reč je o ulaznici u globalni zabavni biznis - rekao je za CNBC sportski investicioni savetnik Sal Galatioto, dodajući da su franšize postale "statusni simbol za novu generaciju milijardera".

profimedia-0971099005.jpg
Foto: Winslow Townson / Getty images / Profimedia

Ko su novi vlasnici

Ko to danas može sebi da priušti? Lista potencijalnih kupaca je sve kraća. Radi se o vlasnicima privatnih investicionih fondova, tehnološkim osnivačima s portfeljima vrednim nekoliko milijardi, te međunarodnim investitorima s ambicijama širenja poslovnog uticaja na američko tržište.

- NBA više nije liga za lokalne bogataše, ovo je tržište za globalne igrače - ističe Galatioto.

Analitičari Blumberga procenjuju da bi ekspanzija lige na 32 tima mogla generisati više od osam milijardi dolara samo kroz naknade za nove franšize, što dodatno pojačava interesovanje za prodaju Trejlblejzersa. Uz Las Vegas i Sijetl kao glavne kandidate, ne treba isključiti ni potencijalne pokušaje investitora iz Azije i Bliskog istoka da uđu u NBA kroz kupovinu postojećih franšiza.

Stabilnost kao prioritet lige

Liga, međutim, ostaje oprezna. Komesar Adam Silver nedavno je izjavio kako "NBA želi da zadrži ekskluzivnost i stabilnost vlasničke strukture", što znači da bi selekcija potencijalnih kupaca mogla biti stroža nego ikada pre.

profimedia-0933217265.jpg
Foto: Jemal Countess / Getty images / Profimedia

Dok traje aukcija za Portland Trejlblejzerse, NBA ulazi u novu fazu - fazu u kojoj vlasništvo nad timom znači više od pobeda na parketu. To je investicija u svetsku scenu zabave, tehnologije i društvenih mreža, a ulaznica za taj svet sada košta najmanje tri milijarde dolara.

biznis.kurir.rs/bloomberg adria