Slušaj vest

U vlasništvu ove firme je nekada bilo ovo postrojenje.

Kako stvari trenutno stoje, kraj stečaja u preduzeću Fabrika vode još se ne nazire.

Naime, u ovom stečajnom postupku čeka se okončanje postupka pred Upravnim sudom po tužbi stečajnog dužnika protiv rešenja Poreske uprave, a po zahtevu za povraćaj više plaćenog poreza na dodatnu vrednost od pre otvaranja stečaja.

Takođe, čeka se i okončanje postupka pred Privredno apelacionim sudom po žalbi stečajnog dužnika, kao i ponovni postupak pred Privrednim sudom u Zrenjaninu, u skladu sa rešenjem Privredno apelacionog suda od 27. februara ove godine, kojim je usvojena žalba stečajnog dužnika uložena na presudu Privrednog suda od 11. aprila 2023. godine i predmet vraćen na ponovno odlučivanje.

I dok se sve ovo čeka, troškovi stečajnog postupka se povećavaju.

Samo sudski troškovi do sada su narasli na 1,5 miliona dinara, a obaveze stečajne mase na blizu 700.000 dinara.

voda-flasice-vode-fabrika-vode.jpg
Stečaju u Fabrici vode u Zrenjaninu ne vidi se kraj Foto: Shutterstock/Ilustracija

Stečaj u Fabrici vode otvoren je 31. maja 2022. godine na predlog JKP Vodovod i kanalizacija iz Zrenjanina. Ovo javno komunalno preduzeće je kao razlog navelo da joj Fabrika vode duguje 14.087.319 dinara.

U rešenju suda je konstatovano da stečajni dužnik, prema izveštaju Narodne banke Srbije, ima neizmirene obaveze u ukupnom iznosu od 620.066.128 dinara i da mu je račun neprekidno u blokadi od 2. juna 2021. godine.

U izveštaju stečajnog upravnika piše da utvrđena potraživanja poverilaca iznose 435.258.436 dinara.

Inače, pokretna i nepokretna imovina preduzeća Fabrika vode, odnosno postrojenje za preradu vode za piće, prodato je firmi Pannonian water iz Beograda, iza koje stoji kompanija Metito iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Imovina je prodata na aukciji koju je organizovao i vodio javni izvršitelj Dragan Nikolić, i to za 417 miliona dinara, što je polovina njene procenjene vrednosti.

biznis.kurir.rs/Zrenjaninski