Slušaj vest

Švajcarske banke beleže porast interesovanja i otvaranja investicionih računa od strane Amerikanaca s visokim neto bogatstvom u poslednjim mesecima.

„To se dešava u talasima“, kaže Pjer Gabris, izvršni direktor švajcarske finansijske konsultantske firme Alpen Partners International. „Kada je (bivši predsednik Barak Obama) izabran, imali smo prvi veliki talas. Potom je došao kovid. Sada carine uzrokuju novi talas.“

Gabris objašnjava da klijenti imaju različite razloge za otvaranje računa. Mnogi žele da diverzifikuju svoj imetak i da se distanciraju od dolara, za koji veruju da će dodatno oslabiti zbog eksplozije američkog duga. Švajcarska je privlačna zbog svoje političke neutralnosti, stabilne ekonomije, jake valute i pouzdanog pravnog sistema.

Drugi su motivisani političkom situacijom i, kako tvrde, padom vladavine prava u SAD tokom Trampove administracije. Neki idu i korak dalje – otvaraju švajcarske račune kako bi kupovali fizičko zlato u zemlji poznatoj po skladištenju i rafinisanju zlata.

Gabris navodi i da mnogi klijenti tragaju za boravištem ili čak državljanstvom u Evropi i žele da kupe nekretnine. „To im je plan B“, dodaje on.

Otvaranje računa u švajcarskim bankama je relativno jednostavno, ali mora biti u skladu sa strogim američkim zakonima o finansijskom izveštavanju. Iako velike američke banke ne mogu direktno otvoriti švajcarske račune za klijente, većina ima partnerske odnose sa švajcarskim firmama koje su registrovane kod američke Komisije za hartije od vrednosti (SEC) i koje mogu da posluju s američkim investitorima.

Vontobel SFA, za koju se vjeruje da je najveća švajcarska banka registrovana kod SEC-a za rad s američkim klijentima, odbila je da komentariše. Privatna švajcarska banka Pictet navodi da je zabeležila „značajan porast“ zahteva u svojoj švajcarskoj filijali Pictet North America Advisors, koja je registrovana kod SEC-a.

Dok je otvaranje švajcarskog računa nekada moglo da nosi konotaciju utaje poreza, danas je taj proces strogo regulisan, uključuje detaljne poreske prijave i izveštavanje.

„Mnogi Amerikanci danas shvataju da im je 100% portfolija u američkim dolarima, pa razmišljaju: ’Možda bi trebalo da se diverzifikuje’“, zaključuje Gabris.

Kurir Biznis/B92