VRTOGLAVA CENA JEDNOSOBNOG STANA U NJUJORKU: Evo koliko košta da se baškarite u jednoj od najluksuznijih zgrada na Menhetnu, a tek se planira gradnja
Prilikom stvaranja nebodera visokog više od 1.000 metara, koji će uskoro postati najviša stambena zgrada na Petoj aveniji, vlasnici kompanije za nekretnine "Rabina" sa Menhetna bili su odlučni da izgrade nešto drugačije od drugih nedavno izgrađenih kula.
- Želeli su da stvore zgradu u Midtaunu koja je odstupanje od tipične zgrade od stakla i metala sa zavesom - objasnio je Ian Klajn, "Rabinin" šef razvoja. Želeli su nešto povezano sa istorijom susedstva, što je bilo toplije i "više kao kod kuće".
Naravno, dom u neboderu na Menhetnu - posebno u ovom neboderu na Menhetnu - još uvek je retko postojanje. Stanovi, koji bi trebalo da počnu da se otvaraju sredinom 2025, kreću se od 2.370.000 dolara za jednosoban stan od 1.040 kvadratnih metara. Na najvišem kraju trenutno dostupnih stambenih prostora, nalazi se penthaus sa četiri spavaće sobe od 12.750.000 dolara - sa liftom sa direktnim ulazom, terasom od 119 kvadratnih stopa i prostorom za biblioteku.
Sama zgrada će imati mešovitu namenu - sa kancelarijskim prostorima na nižim nivoima i rezidencijama koje počinju na 440 stopa - gde, ističe Klajn, "većina zgrada ima svoje penthause".
Osim visine, razlika između ove i drugih luksuznih rezidencija je dvostruka: pre svega, njegov dizajn evocira Beauk-Arts arhitekturu klasičnih zgrada na Menhetnu kao što su Grand Central Station i glavni ogranak Njujorške javne biblioteke; Drugo, unutrašnjost zgrade je dizajnirana sa namerom negovanja zajednice.
- Na vrhu zgrade napravili smo sprat samo za stanovnike - rekao je Klajn. - To nam je bilo zaista važno. Bilo da ljudi žive na 40. ili 80. spratu, svako može da se popne do 1.000 stopa i uživa u tom pogledu.
Sam pod je namenjen da nadoknadi ograničenja veličine koja su svojstvena čak i najluksuznijim slučajevima gradskog života.
- Ovaj gornji sprat smo dizajnirali da obezbedimo sve stvari koje biste želeli da imate u svom stanu u Njujorku i koje je teško uklopiti - rekao je Klajn. - Dakle, tu je odlična privatna trpezarija za 12, tu je solarijum, biblioteka, salon sa velikim televizorom - to je mesto za gledanje dodela nagrada ili utakmica.
- Možete da organizujete žurku na kojoj pijete piće u solarijumu, a onda svi odu u trpezariju, ili počnete u salonu, a onda idete u salu za bilijar - nastavio je.
A kada se stanovnici povuku u svoje privatne kuće, biće u prostorima koje je dizajnirala Viki Čarls - koja obično radi u porodičnim kućama u vlasništvu poput Klunijevih, Bekamovih i Harija Stajlsa. Takođe će imati pristup servisu konsijerža, koji će pored tipičnih ponuda pomoći stanovnicima da pronađu umetnička dela za svoje životne prostore.
Stotine stopa niže u zgradi, stanovnici će imati pristup klubu samo za članove koji se zove Moss, gde će se „članovi će se okupljati radi inteligentnog odmora i fizičke kulture“, navodi se na veb stranici zgrade. Moss dining program će biti projekat saradnje sa Union Skuare Events.
- Moss daje sve vrste mogućnosti ljudima koji tamo žive, u smislu proširenja njihove definicije kuće daleko od kuće - rekao je Klajn. - Bilo je zaista zanimljivo i simbiotično, kako sve ove upotrebe funkcionišu zajedno i čine bolju zgradu i čine veoma zgradu u Njujorku.
BiznisKurir/Kvarc
VUČIĆ OTKRIO KAD ĆE BITI OTVORENA BRZA SAOBRAĆAJNICA ŠABAC-LOZNICA: To će biti najduža brza saobraćajnica koju smo ikad otvarali u komadu, 54 kilometra