RAT OKO POSLEDNJEG EVROPSKOG ZIDA NA PLAŽI! I u 21. veku još deli muškarce i žene! Ovde se dame ne depiliraju i ne lakiraju nokte
Berlinski zid je odavno pao, ali jedan zid nije, i nikada neće. U Evropi bez granica u 21. veku postoji još samo jedan zid koji, verovali ili ne, razdvaja muškarce i žene. Bagno alla lanterna u Trstu se naziva i El Pedocin. Kažu da je ovo poslednja plaža u Evropi na kojoj je kupanje za polove odvojeno.
Sa muške strane, momci kažu da dolaze po hlad i mir koji kažu da imaju zbog zida koji ih deli od žena.
Opština je htela da sruši zid, ali se Trst pobunio.
- Rekli smo ne, hteli su da uklone zid kako bi spojili muškarce i žene. Napravili smo peticiju i rekli – ne, zid se ne dira. Ovo je institucija. Institucija iz vremena Austrougarske. Dakle, zid će ostati takav kakav jeste, rekli su za HRT Etore, Umberto i Alberto iz Trsta.
A sa druge strane zida je "ludnica", sa ženama i decom? Ranije je podela bila stroža jer se ovde može naći više izuzetaka.
Žene: Ne moramo da depiliramo i lakiramo nokte
Martina i Paola iz Trsta rekle su da su njihove tete u vrtiću. Pravila kažu da grupe dece mogu da uđu u muški deo.
– Da li je ovde bolje na muškoj ili ženskoj strani?
- Ovde je apsolutno mirnije i ima više mesta. Na drugom mestu je "ludnica", dodaju.
Novinarima je bilo teže ući u deo za žene i decu do 12 godina. Tamo su pravila mnogo stroža. Ulaz je morala da odobri gradska uprava, a poseta je najavljena preko razglasa svim kupačima.
Donatela, Maida i Patricija iz Trsta rekle su kako se bolje kupati bez muškaraca.
- Osećamo se slobodno, hodamo mirno u donjem vešu, jer nas vide samo žene. Žena može da dođe i ako nije uradila sve „ženske stvari” poput depilacije i noktiju, naglašavaju.
Rekli su da malo ogovaraju, ali i vide koja se žena ugojila, ali se mnogo priča i o hrani.
Rušenje zida – počeo bi "pravi rat”.
Da su vlasti srušili zid, kažu, krenuo bi „pravi rat”. Zid u El Pedocinu je tu već dugo vremena. Bazen je otvoren 1890. godine, a zid je nadživeo Austrougarsku i fašističku vlast i angloameričku administraciju.
Vlasti su više puta pokušavale da ga uklone, a i to je odlučeno na referendumu. Referendum je održan 1943. godine, a Tršćani su odlučili da ovaj zid dug 74 metra ostane.
Poslednji put o zidu je odlučeno kasnih 80-ih, a onda su ljudi još jednom glasali da žele da ga zadrže. Zato što je deo sećanja, tradicije i identiteta grada.
Ipak, postoji mala tajna
A Tršćani imaju samostalan duh. Poštuju svoje partnere, ali i jednima i drugima je potreban prostor za sebe. Ali…
- Postoji mali trik, reći ću vam. Na kraju zida nalaze se bove gde muževi i žene ili momci i devojke mogu da se sastanu i razgovaraju, jer kažu da su nezavisni, ali na kraju ipak žele da budu zajedno, otkrila je tajnu Kristina Sirugo, Komune di Trst.
I Hrvatska je imala svoj El Pedocin
I na kraju – zanimljiva činjenica. Pula je imala i bazen koji razdvaja muškarce i žene. I to pre Trsta!
Bagno Polese u gradskoj luci postojao je do 1930-ih. Za razliku od Pule, Trst je uspeo da zadrži ovaj deo svoje istorije.
O Pedocinu su napisane knjige, snimljen je i dokumentarac koji je predstavljen na Kanskom festivalu.
Inače, podela na muški i ženski deo ukida se samo jednom godišnje, kada se na kupalištu organizuje velika letnja zabava za sve one koji uživaju u ovom šarmantnom mestu.
Kurir.rs/Poslovni.hr./Prenela S. Č.
MINISTAR MALI U ISTANBULU: Predstavlja ekonomske rezultate Srbije i projekat Expo 2027 - Biće uručene i 2 nagrade