Slušaj vest

Ilon Mask, osobena ličnost, poznat kao jedan od najuticajnijih ljudi, inovator, preduzetnik i najbogatiji čovek na svetu, a ujedno i "političar“, započeo je svoj put u složenim porodičnim okolnostima koje su ga, kako to često sam kaže, zauvek obeležile.

Rođen 28. juna 1971. u Pretoriji u Južnoj Africi, Mask je odrastao u okruženju koje je stimulisalo njegov intelekt i testiralo njegove emocionalne granice, oblikujući ga u vizionara kakav je danas.

Poduhvat sa 12 godina

Njegovo porodično poreklo je fascinantna studija kontrasta koji su značajno uticali na njegov kasniji razvoj, kažu mnogi njegovi poznavaoci i biografi. S jedne strane je stajao otac Errol Mask, inženjer i pilot, čija je stroga i često problematična priroda ostavila duboke ožiljke na Ilonovoj psihi.

"Otac me je mnogo povredio. Bio je težak, nemilosrdan i veoma kritičan prema meni. Kao dete, mislio sam da ću umreti od srama svaki put kada bi rekao nešto loše o meni“, priseća se Mask u jednom od svojih emotivnih trenutaka.

Ovaj težak odnos sa ocem, kako ističu biografi, postao je jedan od ključnih pokretača njegove kasnije nezaustavljive ambicije i želje da postigne velike stvari.

S druge strane, njegova majka Mej, kanadski model i nutricionista, predstavljala je svetionik stabilnosti i emocionalne podrške, uprkos ograničenim sredstvima kojima je raspolagala. Mask je često isticao da mu je majka bila "ogromna inspiracija“ u životu, pružajući mu preko potrebnu emocionalnu stabilnost usred porodičnih previranja. Upravo je ovaj kontrast roditeljskih figura – ​​kritičnog oca i majke koja podržava – postavio osnovu za njegov kasniji uspeh.

Već u ranoj mladosti, Musk je pokazivao znake velike ambicije i tehničkog talenta. Sa samo dvanaest godina stvorio je svoju prvu video igricu Blastar. Igra je bila jednostavna naučno-fantastična arkadna igra u kojoj igrač kontroliše svemirski brod koji treba da uništi neprijateljske brodove. Musk je prodao igru za 500 dolara, što je njegov prvi preduzetnički poduhvat i svedočanstvo njegovog ranog interesovanja za tehnologiju i kompjuterske igre.

Međutim, put nije bio lak – kao stidljiv dečak često je bio meta vršnjačkog nasilja u školi. Ali, karakteristično za njegovu kasniju sposobnost da prepreke pretvori u prednosti, Musk je te rane izazove pretvorio u motivaciju za uspeh. Kako je sam objasnio, zahvaljujući takvom vaspitanju naučio je da se efikasno nosi sa problemima.

Rani dani i odustajanje

Prvi značajan poslovni uspeh došao je 1996. godine kada je sa svojim bratom Kimbalom osnovao Zip2, pionirsku onlajn platformu za poslovne imenike i usluge mapiranja. Bila je to revolucionarna ideja koja je omogućila novinskim izdavačima da integrišu digitalne mape i lokalne poslovne informacije na svoje veb stranice.

Projekat je prvobitno finansiran sredstvima porodičnih prijatelja i sopstvenom ušteđevinom braće Mask. "Živeli smo u kancelarijama i koristili smo obližnji fitnes centar za tuširanje. Bio je to period potpunog odricanja, ali smo verovali u uspeh“, opisuje Mask te rane preduzetničke dane.

Njihova vizija i upornost su se isplatili kada je u martu 1999. Compak kupio Zip2 za impresivnih 307 miliona dolara, od kojih je Mask zaradio svojih prvih 22 miliona dolara, iako je njegov početni udeo u kompaniji smanjen kroz investicije i finansijske poslove.

Bio je to tek početak Maskovog uspona u poslovnom svetu. Ubrzo nakon toga, Mask je osnovao Ks.com, platformu koja je kasnije evoluirala u PaiPal. Tokom svojih ranih godina u poslu, često je pričao o tome kako je uvek bio fasciniran idejom da stvori nešto što će imati trajan uticaj na svet.

Kada je 2002. godine eBai kupio PaiPal za milijardu i po dolara, Mask je već gledao ka novim horizontima, vođen svojom životnom filozofijom, koju je sažeo rečima: 

"Zanima me samo kako mogu da doprinesem nečemu što je od trajne važnosti. Ako se stvari ne rade da bi se svet promenio, zašto bi se uopšte radile?" Ali dok je njegova poslovna zvezda nezaustavljivo rasla, njegov privatni život je često bio obeležen turbulencijama i ličnim izazovima.

Danas, otac dvanaestoro dece sa tri različite partnerke, Mask je prošao kroz nekoliko burnih brakova i veza koje su privukle pažnju medija. Njegov prvi brak sa Džastin Vilson, sa kojom ima šestoro dece, započeo je 2000. godine nakon susreta na Kvins univerzitetu u Kanadi. Nažalost, brak je obeležila nezamisliva tragedija – smrt njihovog prvog sina Nevade od sindroma iznenadne smrti odojčadi.

"Bila je to strašna, užasna stvar. Nikad nikome ne bih poželeo to iskustvo“, priznao je Mask govoreći o tom bolnom gubitku.

Podržavam trans, ali…

Sa Džastin je kasnije dobio blizance Grifina i Vivijan Dženu (rođene 2004.) i trojke Kaija, Saksona i Demijana (rođene 2006. godine). Ali njihov odnos je postajao sve komplikovaniji, posebno nakon što je Vivijan, koja je transrodna, legalno promenila ime i udaljila se od oca. Musk je tvitovao o promeni svoje ćerke: "Apsolutno podržavam trans, ali sve ove zamenice su estetska noćna mora".

Brak se završio burnim razvodom 2008. godine, period koji Musk opisuje kao "najgori u mom životu“, priznajući: „Osećao sam se kao da me je pogodila loša sreća. Bilo mi je jako teško“. Usledila je veza sa glumicom Talulah Rajli, sa kojom se dva puta ženio i razvodio, privlačeći popriličnu pažnju medija.

Kasnije je sa pevačicom Kler Baučer, poznatijom kao Grims, dobio troje dece sa neobičnim imenima: Ks Æ A-Ksii (poznat kao "X“), rođen 2020. i Eku Dark Sideræl ("Y“) i Techno Mechanicus (“ Tau" ), rođena 2021. preko surogat majke. Njihova veza često je punila stupce portala i novina. Njegova najnovija deca su blizanci Strider i Azure, koje je dobio sa Šivonom Zilisom, direktorom Neuralinka, u novembru 2021. Njihov dolazak na svet otkriven je tek kasnije, kroz medijske izveštaje.

Ranije ove godine rođeno mu je dvanaesto dete čije ime i pol još nisu objavljeni. Zanimljivo, Musk svoju veliku porodicu često objašnjava kao lični odgovor na globalni pad nataliteta, smatrajući takve lične primere delom rešenja za demografske izazove.

Sindrom se pretvorio u vrlinu

Veoma važan aspekt Muskove ličnosti je njegova dijagnoza Aspergerovog sindroma, o kojoj on otvoreno govori. Ovaj oblik autizma mu, kako objašnjava, pomaže da se izuzetno fokusira na posao i rešavanje problema, ali istovremeno predstavlja izazov u ​​međuljudskim odnosima i interakcijama. Ova osobina je značajno uticala na njegov stil rukovođenja, gde je poznat po tome što ne toleriše nepotrebne komplikacije i nejasnoće.

Kurir Biznis/Poslovni.hr