Priča o uspehu jedne vredne porodice iz Prijepolja započela je brzom hranom. Kad su shvatili da sav pomfrit koji postoji na našem tržištu dolazi iz uvoza, Šljukići su rešili da zaokruže priču i počnu da sami proizvode pomfit.

Pogon za preradu krompira porodice Šljukić iz Prijepolja, proizvodnju pomfrita počeo je 2018. godine, a ideju za biznis dobili su tako što su uvideli da sav pomfrit u našoj državi koji kupujemo i koristimo dolazi iz uvoza.

Tamara Šljukić kaže da su se tada zapitali zašto jedna zemlja kao što je Srbija koja ima odlično podneblje za uzgoj krompira ne iskoristi taj potencijal. Sada su priču zaokružili, od uzgoja do plasmana. Deo sirovine, krompira, uzgajaju sami, deo otkupljuju, zatim u pogonu prerađuju, da bi svoj gotov proizvod - pomfrit - pripremali u svojoj prodavnici brze hrane.

"Kroz našu prvu delatnost, brzu hranu, plasirali smo mnogo pomfrita i videli da taj proizvod ima odličnu prodaju", kaže Tamara za EUpravo zato.

Baš ovako je sve počelo, a početak im je, kao i svaki početak, bio težak, ali se sav trud isplatio.

"Ušli smo u posao hrabro, ali nespremni na sve šta nas čeka. Proizvodnja hrane je veoma ozbiljan posao, a priprema prostora, sertifikata i ambalaže je proces koji je trajao dve godine. Sada je mnogo lakše. Radimo i trudimo se da se svake godine unapređujemo", kaže ona.

EU je prepoznala ideju, entuzijazam i trud ove vredne porodice i pomogla im da posao ubuduće obavljaju brže i lakše. EU PRO im je dotirao sredstva kojim su unapredili proizvodnju i poslovanje. Tamara kaže da je saradnja sa EU-pro timom za njih bila nezaboravno poslovno iskustvo.

"Tu su vrlo profesionalni mentori spremni da u bilo koje doba dana pomognu i da odgovore na sva pitanja i nedoumice. Bilo nam je potrebno dosta dokumentacije, a period implementacije projekta od početka izrade biznis plana do dobijanja sredstava je trajao godinu i po dana", priča Tamara.

Novac koji su dobili od EU, iskoristili su da naprave magacin za skladištenje krompira i kupovinu nove poluautomatske pakerice koja im znatno unapređuje posao, doprinoseći brzini pakovanja proizvoda. Otpada u proizvodnji gotovo da nema, sitni pomfrit se termički obrađuje, pakuje i plasira pekarama i buregdžinicama, a otpad iz ljuštilice služi kao hrana za životinje.

Porodica je svoj biznis održala u vreme ekonomske krize, verujući u uspeh i radeći vredno. Oni veruju da svaki porodični biznis uspe ukoliko se svaki član trudi da doprinese tom uspehu. Tamara ima i poruku za sve mlade preduzetnike koji žele da se upuste u preduzetničke vode.

"Naša poruka mladim preduzetnicima je da u svojoj želji budu istrajni i da nikad ne odustaju od svojih ideja, već da se naoružaju znanjem i strpljenjem i hrabro krenu napred".

Kurir.rs/EUpravo zato

Bonus video:

02:12
MIHAJLO NASTAVIO PORODIČNI POSAO OD KOGA KAŽE DA SE DOBRO ŽIVI! Imam sezonce iz Bujanovca, teško je ali ova biljka je PROFITABILNA Izvor: Kurir TV