"BLOKADE SU NAŠTETILE EKONOMIJI I IMIDŽU NAŠE ZEMLJE, JASNO JE KAO DAN!" Stručnjaci o ekomonskim posledicama višemesečnih blokada u Srbiji
U specijalnoj emisiji "Puls Srbije vikend" kod Krune Une Mitrović, govorilo se o direktnom udaru na ekonomiju Srbije, izazvanom 6 meseci aktivnih studentskih blokada.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je u ovoj godini i tokom šest meseci blokada i demonstracija, stopa ekonomskog rasta pala sa 4,2 na 3,5%, te da je zemlja oštećena za više milijardi evra. Ozbiljne posledice već počinju da se primećuju, a da li se namerno ide ka tome kako bi se izazvao socijalni bunt, pitanje je o kojem su govorili gosti specijalne emisije "Puls Srbije vikend" na Kurir televiziji, ekonomista Nemanja Antić, Stefan Srbljanović, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike i Dragan Petrović, stručnjak za geopolitiku.
O podatku da se stopa ekonomskog rasta sada nalazi na 3,5%, kao i činjenici da je rast BDP-a u takvom stanju ostajemo bez dovoljno sredstava za sve što je potrebno kako se posledice ne bi osetile, govorio je Srbljanović:
- Manji je budžet, manje je para za infrastrukturne projekte, za plate i penzije. Prošle godine smo bili druga rastuća ekonomija u Evropi, ove godine teško da ćemo to uspeti. Blokade su naštetile ekonomiji i imidžu naše zemlje, jasno je kao dan da strani investitori ulažu samo u zemlje koje su stabilne.
Petrović je sa stručnog stanovišta izneo predlog o rešenju trenutne destabilizacije, naglašavajući da se ono krije na našem terenu, a ne u stranim ulaganjima:
- Moj predlog u srednjem ili dužem roku, u ovom ekonomskom modelu koje podrazumeva privlačenja stranih ekonomskih investicija, bilo bi bolje da se usredsredimo na oživljavanje naše industrije i privrede, kao i institucija. Pokazatelji koji su zadovoljavajući nisu sporni, sporna je struktura. Ako bismo pokušali da nađemo miks, dalo bi nam bolju mogućnost u perspektivi.
Svetska banka u posebnoj analizi preporučuje da bi bilo značajno da sve države ovog regiona povećavaju ulaganja u globalne tehnologije, u cilju privlačenja više stranih stručnih znanja, o čemu je govorio Antić:
- Srbija ima mnogo veći procenat BDP-a u uslugama, nego u robi. Ako uđete u nove tehnologije, morate znati da 99 odsto njih ide uz zapad. Zemlje srednjeg i višeg dohoda dobijaju sugestije da ulažu u tehnologije, što defakto znači, ulaži u one koje već postoje. Na taj način stvara se trgovinski suficit u trgovini tog tipa.
Mnoge zemlje srednjeg ekonomskog rasta zabrinute su da smanjenje i pad ekonomije u Rusiji može uticati i na njihov razvoj, a na koji način bi ono moglo biti povezano sa našom situacijom, Srbljanović je rekao:
- Naravno da sve što Putin i Rusija urade prilikom uvođenja Trampovih carina, utiče na nas. Nisu nam u fokusu, ali su to važne teme. Govorio bih i o sankcijama NIS-u, ne znači da mi treba da sedimo skrštenih ruku, ako ne znamo da li će one biti uvedene ili ne. Imali smo intenzivne diplomatske akcije, dobro je što smo dobili odlaganje na još dva meseca, verujem da će snakcije biti ukinute i da su amerikanci prepoznali koliko je bitan za razvoj i stabilnost ove države.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
BEOGRAĐANIN POLUDEO ZBOG CENE ĆUMURA! Kod jednog prodavca kupio 12 kila za 1.200 RSD, a drugi mu tražio sumanutu cifru