"PRAVILO" ZA IZGRADNJU BOGATSTVA: Investitori upozoreni zbog turbulencija na tržištu, ali Bafet ima rešenje
Investiranje na berzi u poslednje vreme bilo je prava vožnja rolerkosterom.
S&P 500 je pao za 2,4% u ponedeljak, dok su investitori analizirali najnovije napade predsednika Donalda Trampa na predsednika Savezne rezerve, Džeroma Pauela, koji su uključivali govor o njegovom otkazu ako centralna banka ne smanji kamatne stope.
Pauelovo smenjivanje bilo bi bez presedana i, prema prvom čoveku Federalnih rezervi, nedozvoljeno prema trenutnim zakonima.
U utorak su akcije ba berzi porasle više od 1,5 odsto u ranim trgovačkim satima. Ukupno, do utorka popodne, široko tržište akcija u SAD-u je bilo niže oko 14,5 odsto u odnosu na najviši nivo iz februara.
S obzirom na nepredvidiv pristup administracije ekonomskoj politici, stručnjaci upozoravaju da se očekuje nastavak turbulencija.
- Stvarno razmišljamo o tome kao o okruženju koje je bez kraja u pogledu pravca... i to je posebno zbog toga što jednostavno ne znamo gde će carine završiti - rekao je Robert Havort, viši investicioni strateg u U.S. Bank.
- Ovo je tržište koje pokušava da dobije jasnoću o pravcu, ali ne dobija mnogo zaključaka.
Može biti teško znati šta raditi u ovim nestabilnim vremenima na tržištu. Zbog toga, predsednik "Berkšir Hataveja" i investiciona legenda Voren Bafet uglavnom se drži jednostavne smernice.
- Jednostavno pravilo diktira moje kupovine: Budite plašljivi kada su drugi pohlepni, i budite pohlepni kada su drugi plašljivi - napisao je Bafet u članku za "Njujork Tajms" 2008. godine, tokom manije globalne ekonomske krize, objašnjavajući zašto je nastavio da kupuje američke akcije tokom opadanja.
Iskoristite strah za izgradnju bogatstva
U ponedeljak, investitori su se plašili da bi trenutna administracija mogla podrivati Saveznu rezerva, koja je odgovorna za održavanje inflacije pod kontrolom i sprečavanje ekonomije da sklizne u recesiju. Uz to, postojali su sveopšti strahovi da bi Trampove oštre tarifne politike mogle ometati lance snabdevanja, ponovo pokrenuti inflaciju i potpaliti vatru trgovinskih ratova koji bi mogli usporiti globalnu ekonomiju.
Na kratki rok, ovi strahovi su opravdani, a ako ste u situaciji da morate da živite od prihoda od svojih ulaganja — na primer, ako ste nedavno otišli u penziju — vredi razgovarati o ovim potencijalnim ishodima sa svojim finansijskim savetnikom.
Međutim, za Bafeta, investiranje je dugoročna igra koja se igra tokom decenija. Ako imate ciljeve koji su udaljeni decenijama, sleđenje njegove filozofije je jednostavno. Kada strah drugih investitora pogura cene akcija nizbrdo, nastavite da ulažete u široko diversifikovan portfelj po povoljnim cenama.
Istorijski gledano, Bafetova strategija je funkcionisala zahvaljujući dugoročnom rastu američkih preduzeća. Sile koje pokreću tržišta naniže, kako je on naglasio 2008. godine, često su privremene.
- Strahovi u vezi sa dugoročnim prosperitetom brojnih zdravih kompanija u zemlji nemaju smisla - napisao je on.
- Ove kompanije će zaista pretrpeti pad zarade, kao što su to uvek činile. Ali većina velikih kompanija će postaviti nove rekorde u profitu za 5, 10 i 20 godina.
Na dnu medveđeg tržišta između 2007. i 2009. godine, S&P 500 je pretrpeo gubitke od više od 50%. Investitori su paničili i prodavali svoje akcije iz straha da bi stvari mogle postati još gore. Tako je Bafet postao pohlepan i prešao sa portfelja bogatog obveznicama na američke akcije.
biznis.kurir.rs/CNBC Make It
MODELI KOJI SE NAJVIŠE KUPUJU U SRBIJI: Kupci ne gledaju da li su benzinci ili dizelaši, i dalje se rado voze