OVDE SE VREDI ZAPOSLITI U SRBIJI! Industrija koja neće nastradati Trampovim carinama - navala taman počela da jenjava, sada je opet prilika!
Rasprava u emisiji "Usijanje" osvetlila je višeslojne posledice trgovinske politike SAD po male ekonomije, a gostujući sagovornici su ukazali i na opasnosti potcenjivanja Trampove agende.
U emisiji "Usijanje" na Kurir televiziji, gosti prof. Miloš Laban, geopolitički analitičar, Vladimir Kljajić, politikolog i Ljubomir Đurić, potpredsednik Centra za nacionalnu politiku, govorili su o globalnim posledicama trgovinske politike Donalda Trampa, s posebnim fokusom na uvođenje visokih uvoznih carina i njihov uticaj na Srbiju. U diskusiji je istaknuto da nova runda trgovinskih tenzija između SAD i ostatka sveta ne pogađa samo globalne sile, već ima konkretne efekte i po ekonomije manjih država poput Srbije.
Prof. dr Miloš Laban istakao je da ne treba potcenjivati Trampovu strategiju, uprkos snažnoj opoziciji koja mu se pruža kako iznutra, tako i spolja:
- Duboka država je preselila dosta svoj uticaj u zemlje EU i sada se svi upinju da ruše Trampa na svaki mogući način. Videli smo demonstracije u 1200 mesta, to nije spontano, već ozbiljna organizacija. Stvara se atmosfera da je nešto loše, ali se ne dozvoljava da Trampova politika profunkcioniše - poručio je Laban.
Govoreći o direktnim posledicama po Srbiju, Laban je naglasio da smo kolateralna šteta ekonomskih sukoba velikih igrača:
- Mi smo dosta fabrika otvorili gde se prave delovi za automobilsku industriju. Evropska automobilska industrija je na nišanu Trampa, a mi smo premali da bi on menjao politiku prema Nemačkoj, Francuskoj ili Britaniji zbog nas. Ipak, sve se to lomi preko naših leđa.
Kljajić se složio da carine mogu imati dugoročne posledice, ali je ukazao i na šire ekonomske trendove:
- Tramp pokušava da vrati proizvodnju u SAD, ali mislim da je to iluzorno. Radna snaga u Americi je skupa, resursi su skupi, tržište regulisano, a sindikati jaki. U Kini imate automatizovana brodogradilišta, dok u SAD i dalje hiljade ljudi rade u tim sektorima.
Kljajić je naveo da se Kinezi oslanjaju na veštačku inteligenciju i automatizaciju, dok je Amerika još uvek daleko od takve efikasnosti. Takođe je istakao da će informacione tehnologije biti izuzete iz carina, što je dobra vest za srpski IT sektor.
Đurić je bio skeptičan prema Trampovim namerama i sposobnostima:
- Ja nisam siguran da Tramp zna šta radi. Mislim da nije očekivao ovakvu eskalaciju. On često ne zna tačno šta govori, imamo više primera za to. U predizbornoj kampanji je tvrdio da će rat u Ukrajini rešiti za dan, a sada ne zna ni šta se dešava.
Đurić smatra da Amerika trenutno puca u sve strane i da globalni uticaj SAD trpi:
- Nema više pozitivnog ishoda za SAD, sada je targetiran ceo svet, ne samo Kina.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
OTAC I SIN 3 GODINE VARALI RESTORANE! Hranili se kao milioneri, a jeli za džabe - Konobari naseli na glupu foru