Slušaj vest

Uprava carine je objavila zvanično saopštenje povodom rada graničnih prelaza tokom praznične sezone i dala nekoliko korisnih saveta putnicima koji žele da putuju, a naročito za one koji ulaze u našu zemlju.

U saopštenju se navodi da carinska služba spremno dočekuje predstojeće praznike i u saradnji sa kolegama iz granične policije pojačava aktivnosti jer se, kao i svake sezone, u to vreme očekuje povećan broj putnika.

Pored graničnog prelaza Horgoš 2 koji počev od 26. avgusta 2024. svim danima radi od 04.00 do 23.00 časa, produženo radno vreme uvedeno je i na prelazima Bajmok i Bački Vinogradi. Granični prelaz Bajmok će do 12. januara 2025. godine u danima vikenda (petkom, subotom i nedeljom), raditi 24 časa, dok je radno vreme prelaza Bački Vinogradi u danima vikenda produženo do 22.00 časa.

Granični prelaz Horgoš radi maksimalnim kapacitetom, što je tokom praznika i najvažnije jer se radi o prelazu sa najvećim intenzitetom saobraćaja.

Putnicima se preporučuje da stanje na odabranom prelazu ka kome se upute prethodno provere pregledom snimaka sa nadzornih kamera koji su dostupni na sajtovima MUP i AMSS, kao i preko raznih aplikacija na mobilnim telefonima. U slučaju opterećenosti najfrekventnijih prelaza, savetuju da putnici odaberu neku od najbližih alternativa i da ukoliko je to moguće, izbegnu putovanje u dane vikenda kada su zadržavanja najduža.

Pokloni su takođe roba

U susret još jednoj prazničnoj sezoni, podsećaju putnike da su pokloni takođe roba, te da samim tim, nisu izuzeti od prijavljivanja.

– Zbog toga savetujemo da se carinicima prijavi sva vredna roba, bez obzira da li je reč o poklonima ili predmetima za ličnu upotrebu – kažu iz Uprave carine.

Šta sme da se unese u Srbiju?

Državljani Srbije imaju pravo da bez plaćanja dažbina u zemlju unesu robu u vrednosti do 100 evra, dok robu za lične potrebe čija vrednost ne prelazi 3.000 evra mogu da ocarine na samom graničnom prelazu u tzv. skraćenom postupku. Dažbine u tom slučaju iznose 10 odsto od vrednosti robe i 20 procenata pripadajućeg PDV.

Rezidenti u gotovini iz zemlje mogu izneti do 10.000 evra bez prijavljivanja, a nerezidenti uz potvrdu i više. U slučaju unosa novca, dužnost svakog putnika je da prilikom prelaska granice obavezno prijavi kada u zemlju unosi sumu od 10.000 evra ili više.

Tranzitni putnici koji samo prolaze kroz našu zemlju na putu do svog konačnog odredišta takođe imaju obavezu da prijave kako sume novca veće od 10.000 evra, tako i vrednije predmete koje nose sa sobom, bez obzira na to što ne ostaju u Srbiji. To je moguće uraditi i pre puta, tako što se sa sajta Uprave carina preuzmu i popune dostupni obrasci OBRAZAC PRIJAVE / CASH DECLARATION FORM ili OBRAZAC ZA PRIVREMENI UVOZ/IZVOZ ROBE / FORM FOR TEMPORARY IMPORT, čime se izbegavaju nepotrebne neprijatnosti i bezbrižno nastavlja putovanje.

BiznisKurir/BizPortal