JOŠ JEDAN GIGANT SE PLAŠI TRAMPOVIH CARINA: Novi američki predsednik ih optužio, a njihove akcije naglo pale - Silicijumska dolina zavisi od njih
Tajvanski proizvođač čipova Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) saopštio je u petak da njihov investicioni plan u SAD ostaje nepromenjen, odgovarajući na pitanje o izboru Donalda Trampa za sledećeg predsednika SAD.
TSMC, najveći svetski proizvođač čipova po ugovoru i glavni dobavljač kompanijama kao što su Apple i Nvidia, ulaže 65 milijardi dolara u nove fabrike u Arizoni. TSMC, GlobalFoundries i još jedan proizvođač čipova očekuju finalne subvencije iz Zakona o čipovima i nauci od američke administracije, prema navodima izvora upućenih u situaciju, prenosi South China Morning Post.
Tramp je nedavno tokom izborne kampanje u SAD optužio Tajvan za preotimanje američke industrije čipova. On je kritikovao američki Zakon o čipovima (CHIPS Act) i izjavio da bi, ukoliko bude ponovo izabran, uveo carine na čipove sa Tajvana. Takve carine direktno bi pogodile TSMC, čije su akcije oslabile za 4,3 odsto nakon Trampove izjave.
- Znate, Tajvan nam je ukrao posao sa čipovima, a oni žele zaštitu - izjavio je Tramp u podkastu "The Joe Rogan Experience", optužujući Tajpej za preotimanje američke industrije čipova. Tramp je takođe sugerisao da stranim kompanijama ne bi trebalo dozvoliti ulazak u SAD i korišćenje državnih sredstava.
- Ta pogodba za čipove je loša, jer je bespotrebno trošiti milijarde dolara na bogate kompanije - izjavio je on.
Tramp je predložio da bi visoke carine mogle naterati kompanije da grade fabrike u SAD bez subvencija.
- Uložili smo milijarde dolara u bogate kompanije da dođu, pozajme novac i izgrade fabrike čipova ovde, a oni nam ionako neće doneti (nove) dobre kompanije - rekao je Tramp.
Američka vlada dodelila je u aprilu 6,6 milijardi dolara TSMC-u i 6,4 milijarde dolara južnokorejskom Samsungu, čime su postali među najvećim korisnicima CHIPS zakona, odmah iza Intela koji je dobio 8,5 milijardi dolara. Ove dve azijske kompanije takođe su dobile obećanje o vladinim zajmovima i poreskim olakšicama kao deo stimulativnih paketa.
Finansijska tržišta prate situaciju zbog rizika oko Tajvana, s obzirom na to da Silicijumska dolina zavisi od TSMC čipova. Ranije ovog leta, kada je Tramp imao slične izjave, indeks VanEck Semiconductor ETF (SMH) je izgubio 675 milijardi dolara tržišne vrednosti u jednoj nedelji, dok su akcije kompanije TSMC pale za više od 10 procenata.
S druge strane, američki proizvođači poput kompanija Intel, Global Foundries i Texas Instruments zabeležili su rast vrednosti akcija u očekivanju da bi Tramp mogao favorizovati domaće proizvođače.
Sredstva dodeljena TSMC-u i Samsungu u aprilu još su preliminarna, a finalni ugovori nisu postignuti, što ostavlja prostor novoj Trampovoj administraciji da promeni uslove i potencijalno smanji ili ukine neke od tih pogodnosti, prenosi Nikkei.
Izvor upoznat sa situacijom rekao je da kancelarija CHIPS for America, pod okriljem Ministarstva trgovine, radi na ubrzavanju procesa distribucije, ali zbog složenosti ugovora malo je verovatno da će svi uslovi biti finalizovani i da će sredstva biti dodeljena do kraja mandata aktuelnog američkog predsednika Džoa Bajdena.
biznis.kurir.rs
VUČIĆ OTKRIO KAD ĆE BITI OTVORENA BRZA SAOBRAĆAJNICA ŠABAC-LOZNICA: To će biti najduža brza saobraćajnica koju smo ikad otvarali u komadu, 54 kilometra