U SREMU SE KRIJE VELIKO BOGATSTVO: Za kilogram se uzima čak 2.000 evra, a sada mu zbog nemarnih ljudi preti istrebljenje
"Sve je veća potražnja i sve je više tragača"
Novine su pune pompenznih naslova o počeku lova na tartufe, tačnije na onaj najskuplji beli tartuf čija je sezona na samom početku. Srem koji kod nas važi za bogat i rodan već je pun tragača, ali ovo izobilje je nažalost "izlovljeno" i više nije takva situacija.
Tartufi kao afrodizijak, kao i važan dodatak jelima u svetskih kuhinjama imao je svoju bogatu skoriju istoriju po Sremu. Pre desetak godina počela su masovna traženja, kažu iskusni gljivari. Sada se traži beli tartuf, ali zbog svoje skupoće je vrlo interesantan divljim tragačima.
- Tartufi se klasiraju. Prva klasa je 2.000 evra, a postoji svega 1 odsto te klase. Međutim, ova sušna godina se odrazila i na tartuf. Crni tartuf je zakasnio - rekla Jelena Milošević, gljivarka iz Sremske Mitrovice.
Ono na šta su upozoravali stručnjaci se obistinilo i sada ga je sve manje.
- Naš prostor koji je važio za centar tartufarstva, uništen je. Sve je veća potražnja i sve je više tragača. Ponašali su se bezobzirno, upozoravali smo da je problem što ne zatrpavaju rupe i ništa ne ostavljaju u šumi, odrazilo se.
Za razliku od pečuraka, tartufi obitavaju ispod površine zemlje i rastu u mraku, a vrlo su retki i skupoceni zbog čega je potraga za njima vrlo misteriozna i specifična delatnost.
Kada je reč o našoj zemlji, Fruška gora postala je jedna od omiljenih destinacija lovaca na skupocene podzemne gljive, ali tragača ima i u drugim delovima Srbije poput Mačve, Deliblatske peščare, na planinama Kosmaj, Rudnik i Oplenac, u Obedskoj bari, u šumama Crni lud i Senajske bar, te u blizini reka Bosut i Lug.
Tartufi uglavnom rastu u simbiozi sa kestenom, hrastom, belom topolom i lešnikom, pa se upravo mogu naći u tim šumama. Procenjuje se da je broj tartufara u Srbiji porastao na oko 5.000, a zarada po sezoni može da ide i do 30.000 evra.
Berba belih tartufa traje od septembra do decembra, a pronalazak ovih podzemnih blaga zahteva posebnu veštinu. Iskusni tragači, uz pomoć specijalno obučenih pasa, pažljivo pretražuju šumsko tlo, tražeći tartufe koji se ističu svojim intenzivnim mirisom, koji podseća na beli luk, sir i zemlju.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
VUČIĆ OTKRIO KAD ĆE BITI OTVORENA BRZA SAOBRAĆAJNICA ŠABAC-LOZNICA: To će biti najduža brza saobraćajnica koju smo ikad otvarali u komadu, 54 kilometra