ONO ŠTO PROSEČAN RADNIK ZARADI TOKOM CELE KARIJERE, BEZOS IMA ZA MANJE OD 13 MINUTA: Osnivač Amazona značajno uvećao bogatstvo
Osnivač Amazona Džef Bezos uspeo je da značajno poveća lično bogatstvo u prošloj godini, sa 107 milijardi na 177 milijardi dolara. U pitanju je prosečno povećanje od 191,78 miliona dolara po danu ili oko 7,99 miliona dolara po satu.
Kada ove brojke stavimo u perspektivu, Bezos je prošle godine zarađivao isti iznos srednje životne zarade prosečnog američkog radnika – 1,7 miliona dolara 2023. – za otprilike 0,21 sat ili oko 12,76 minuta. Drugim rečima, ono što prosečan radnik zaradi tokom cele karijere, Bezos zaradi za nešto manje od 13 minuta.
Bezosov rast bogatstva uglavnom je vođen njegovim vlasništvom nad deonicama Amazona. Od Amazonove inicijalne javne ponude 1997. godine, kompanija se značajno proširila, ne samo u online maloprodaji, već i u oblastima kao što su računarstvo u oblaku (Amazon Web Services) i digitalni streaming. Ove ekspanzije su kontinuirano gurale cenu Amazonovih deonica naviše, značajno utičući na Bezosovo lični neto bogatstvo. U 2023. godini predviđa se da će Amazonova maloprodajna prodaja e-trgovine širom sveta dostići 746,22 milijarde dolara, naglašavajući dominantnu poziciju kompanije u sektoru e-trgovine.
Džef Bezos je primio ukupnu kompenzaciju od 1,7 dolara za fiskalnu 2022. Ovaj kompenzacioni paket uključivao je osnovnu platu od 81.840 dolara, bez bonusa, opciju deonica ili nagrađenih dionica. Preostalih 1,6 miliona dolara došlo je od drugih vrsta kompenzacije. Bezosova osnovna plata ista je od 1998. godine.
Tokom godina, Bezos je prodao deonice Amazona u vrednosti od približno 27 milijardi dolara, uključujući značajnu prodaju u 2010. od 6 miliona deonica u vrednosti od 793 miliona dolara.
Bezos je tokom godina diversifikovao svoja ulaganja. Osnovao je Blue Origin Enterprises, privatnu kompaniju za svemirske letove s ambicioznim ciljevima poput izgradnje svemirskih hotela i zabavnih parkova. Takođe je kupio Washington Post 2013. i investirao je u razne druge poduhvate, uključujući Arrived Homes, kompaniju koja omogućava pojedincima da ulažu u nekretnine za iznajmljivanje za samo 100 dolara.
Njegove investicije se kreću od novih tehnologija do tradicionalnih medija, čime je pokazao sposobnost da prepozna i iskoristi različite poslovne prilike. Ovaj raznolik pristup investiranju ne samo da štiti njegovu finansijsku imovinu od nestabilnosti tržišta, već ga i pozicionira na čelo više pionirskih industrija.
Uprkos kritikama zbog njegovog relativno malog filantropskog davanja u poređenju sa njegovom neto vrednošću, Bezos je počeo da povećava priloge u dobrotvorne svrhe. Godine 2020. odvojio je 10 milijardi dolara Fondu “Bezos Earth” za borbu protiv klimatskih promena i dao donacije u različite svrhe, uključujući obrazovanje i beskućništvo.
Iako se Bezosova finansijska dostignuća mogu činiti nedostižnim, ona služe kao dokaz moći vizije, inovacije i upornosti. Njegova priča pruža nadu i inspiraciju, podsećajući ljude da su uz posvećenost i strateško razmišljanje moguća značajna postignuća.
(Kurir.rs/Benzinga/Investitor)
"VAŽNO JE DA SE POVEZUJEMO" Vučićev govor na Sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana": Malo koji deo naše privrede je snažno napredovao kao vinarska industrija