Bankari su još pre nekoliko sedmica od NBS dobili zahtev da im dostave podatke o trgovanju devizama za 23. maj i 1. jun

BEOGRAD -- Jorgovanka Tabaković će istražiti da li se neko okoristio od toga što je NBS na spasavanje dinara, potrošila 1,35 milijardi evra deviznih rezervi u ovoj godini.

U prvom obraćanju javnosti Jorgovanka Tabaković je obelodanila da će se ozbiljno analizirati gde se taj novac prelio, odnosno da li je bilo preprodaje novca u spekulativne svrhe.

Da ova njena namera nije bila samo puko obećanje potvrdili su i bankari. U jednoj od najvećih banaka kažu da su još pre nekoliko sedmica od NBS dobili zahtev da im dostave podatke o trgovanju devizama na određene datume. Tačnije za 23. maj i 1. jun. U prvom slučaju radi se o trećem danu posle drugog kruga predsedničkih izbora na kojima je pobedio Tomislav Nikolić kada je kurs „podivljao”.

Dan pre toga, 22. maja srednji kurs evra je bio 113,76, a na rečeni dan 114,39 dinara, a 25. maja 115,11 dinara.

Slično se desilo i u drugom slučaju. Srednji kurs evra 31. maja bio je 116,26, sutradan 116,9, a na kursnoj listi za naredni dan je osvanulo 117,34 dinara.

Da li iza ovog rasta kursa stoje špekulanti i da li će novi guverner uspeti to da istera na čistac valjalo bi da saopšti sama Jorgovanka Tabaković. Kad je već najavila…

Ali bankari na spisku kupaca i prodavaca deviza, njihovih klijenta, na zadate datume ne vide ništa neuobičajeno, špekulativno.

"Mi i inače svakodnevno NBS dostavljamo izveštaje o obimu deviznog trgovanja, a desetodnevno podatke za čiji račun smo kupovali i prodavali devize. Kada se govori o špekulativnim zaradama na kursu zaboravlja se da na vrednost dinara utiču osnovne stvari u ekonomiji – inflacija, spoljnotrgovinski debalans, javni dug, budžetski deficit… ali i psihološki faktor očekivanja koji može da važi u postizbornim danima", kaže jedan bankar, piše Politika.