AMERIČKI DOLAR PREŠIŠAO EVRO! Evo šta to znači za Srbe: Ekonomisti poručili u kojoj valuti je NAJISPLATIVIJE ŠTEDETI!
Iako je američka valuta dostigla najveću vrednost u poslednje dve decenije, ekonomisti upozoravaju da to neće dugo trajati
Iako dolar iz dana u dan skače, ekonomisti upozoravaju da zbog njegove trenutne nestabilne vrednosti građani ipak ne bi trebalo da svoju štednju u evrima ili dinarima prebacuju u američku valutu.
Američka valuta poslednjih meseci naglo raste, nadjačala je evropsku, pa čak i britansku funtu, a juče je zabeležena najveća vrednost dolara u poslednjih 20 godina! Zvanični srednji kurs dolara u Srbiji iznosio je juče 117,59 dinara, dok je srednji kurs evra bio 117,33 dinara.
Prof. dr Ljubodrag Savić sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu kaže za Kurir da građani Srbije koji imaju ušteđevine u evrima ne treba da hrle i da kupuju druge valute.
- Ne bi trebalo ni da menjaju evro za dolare, jer to ne samo da stvara dodatne bankarske troškove već isplativost niko ne može da garantuje. Kurs dolara je veoma nestabilan i niko ne zna koliko će on iznositi za nekoliko dana. Trenutnu situaciju ne treba razumeti kao trajnu tendenciju. U vremenu nestabilnosti, kada postoji veliki broj problema i kada se ne zna u kojem će pravcu sve ići, ako ljudi barem žele da očuvaju novac koji imaju, najsigurnije je da štede u evrima - kaže prof. dr Savić.
On objašnjava da jačanje dolara ide na štetu onima koji su uzimali dolarske kredite, a kojih je u našoj zemlji malo, jer će im biti veće rate, kao i državi za dolarski kredit, koji je dosta smanjen u poslednje vreme. Budući da je američki dolar i dalje najčešće sredstvo plaćanja energenata u međunarodnoj trgovini, uvoz nafte i gasa biće nam skuplji.
Savić je objasnio i da uzroci jačanja dolara leže u stanju američke privrede, koja je dosta stabilnija, jača i otpornija na krizu nego evropska, "za koju trenutno možemo da kažemo da je u stanju eutanazije, kada cene divljaju, a na sve to dolaze i rat u Ukrajini i uvođenje sankcija".
- Takođe, u SAD se referentna kamatna stopa redovno koriguje, što dovodi do povećanja kamata, a i na vreme je počela da se bori sa inflacijom. To je privuklo svetske i evropske investitore koji su počeli da ulažu na njihovom terenu. S druge strane, Evropska centralna banka (ECB) reaguje dosta sporije u povećanju kamatne stope u odnosu na američki FED - zaključio je Savić.
Ekonomista Aleksandar Stevanović takođe smatra da dolar jača jer je FED prvi krenuo da zateže monetarnu politiku i diže kamatne stope.
- Dolar će u nekom momentu prestati da jača u odnosu na evro, funtu i jen, a nekada će se trend preokrenuti. Kako stvari stoje, godinama je najbolje bilo štedeti u dinarima, a tako će i dalje biti - poručio je Stevanović za Kurir.
Kurir.rs/ A. K.
Bonus video:
STOLE HITNO PRODAJE KUĆU I PLAC ZA SAMO 10.500 EVRA! Imanje kod Paraćina ima i bunar i voćnjak, a interesovanje kupaca je ogromno