TRŽIŠTA SE NE SMIRUJU, CENA NAFTE DIVLJA: Evro pao, gas nikad skuplji, a barel skočio na 117 dolara?!
BEOGRAD - Cena nafte i jutros "divlja". Nakon što je juče oborila rekode u poslednjih 9 godina, jutros je nastavila istim trendom i ne posustaje. Cena raste bukvalno iz sata u sat.
Cena američke nafte WTI tokom prethodnih sati skočila je na najviši nivo od 2013. Jutros je njena cena skočila za 4 odsto na 114 dolara. Istovremeno je evropska nafta Brent, premašila cenu od 116 dolara po barelu, što je nivo koji nije viđen još od jula 2014. Juče je podsetimo barel brenta skočio za 12 dolara, a danas za dodatna četiri.
Samo sat vremena kasnije cene su otišle na gore dodatno - 115 dolara za WTI i 117 dolara za evropski Brent.
Prazna skladišta u Nemačkoj
Rat u Ukrajini je Nemačku uhvatio sa praznim skladištima gasa. Zemlja preko noći mora da promeni energetsku politiku, posebno ako Kremlj zavrne ventil.
Nemačka je dala ovlašćenje svom centru za trgovinu gasom da kupi tečni prirodni gas za 1,5 milijardi evra (1,66 milijardi dolara) izvan Rusije, iako Moskva za sada izvršava sve obaveze iz ugovora o snabdevanju, saopšteno je juče iz Ministarstva ekonomije, objavio je Blic.
"Sada je stvar odluke gde će se gas kupiti. Ne bih da kalkulišem za koliko će dana to biti obavljeno, ali to će se desiti u vrlo kratkom roku", rekao je portparol ministarstva na konferenciji za novinare, prenosi Rojters.
Zemlja preko noći mora da promeni energetsku politiku, posebno ako Kremlj zavrne ventil.
Rusija je, inače, jedan od najvećih dobavljača energije na svetu. Drugi je najveći izvoznik sirove nafte na planeti, posle Saudijske Arabije i najveći izvoznik prirodnog gasa, daleko ispred drugoplasiranog Katara. Iz Rusije u Evropu stiže 40 odsto ukupnih isporuka gasa i 30 odsto isporuka nafte.
„Oko 30 posto europskog uvoza plina i nafte stiže iz Rusije, a Rusija čini i otprilike 11 posto svjetske proizvodnje nafte. Ukratko, ulagači se plaše stagflacijskog udara”, kaže Šejn Oliver, strateg u fondu AMP.
Evro na minimumu, kriptovalute u minusu
Evro se spustio danas blizu 21-mesečnog minimuma zbog zabrinutosti da će ruska vojna akcija u Ukrajini ugroziti evropski rast, dok su valute vezane za sirovine dostigle višenedeljne maksimume usled rasta izvoznih cena.
Evro se na azijskoj sesiji trgovao, prema poslednjim dostupnim podacima, na nivou od 1,1097 dolara, neznatno iznad minimuma od 1,1058 dolara na koji je pao tokom noći, što je bila njegova najniža vrednost od maja 2020, izveštava Rojters.
Jedinstvena valuta evrozone je od početka nedelje do danas potonula za 1,5 posto i na putu je da završi četvrtu uzastopnu nedelju s gubitkom u odnosu na američki dolar.
- U trenutnoj krizi, smatramo da je evro veoma ranjiv. Na korporativnom nivou, imamo mrežu kompleksnih odnosa između EU i ruskih firmi, posebno u energetskom sektoru. Cene energije su porasle kao i cene mnogih poljoprivrednih proizvoda. Rat u Ukrajini stoga nagoveštava još višu i dugotrajniju inflaciju i moguće usporavanje ekonomskog rasta", kaže viši strateg za devizna tržišta DŽejn Foli iz Rabobanke.
Posle jučerašnjeg blagog plus, tržište kriptovaluta je u poslednja 24 sata u minusu. Vrednost bitkoina u poslednja 24 časa u minusu je za 0,5 i sada iznosi 43.574 dolara. Eterijum takođe beleži pad od skoro 2 odsto, a vrednost ove kriptovalute sada iznosi 2.903 dolara.
Ostale kriptovalute danas beleže takkođe pad, osim XRP koja je u plusu 0,13 odsto. Ruska valuta rublja sada vredi manje od 1 centa. U svetlu snažnog međunarodnog odgovora u ponedeljak, rublja je pala za skoro 30 odsto, trgovajući se na nivou od 119 za dolar.
Rublja je u slobodnom padu otkako je Rusija pokrenula napad prošle nedelje. Juče je dodatno pala kada je Ukrajina saopštila da su ruski padobranci ušli u njen drugi po veličini grad Harkov, koji je bio pod teškim artiljerijskim bombardovanjem.
Kurir.rs/Blic
MINISTAR MALI U ISTANBULU: Predstavlja ekonomske rezultate Srbije i projekat Expo 2027 - Biće uručene i 2 nagrade