Evrozona na prelomnoj tački
BRISEL - Evropski lideri razrađuju planove za spas zajedničke valute, premda su pojedina rešenja izvor sporenja. Evrozona je na prelomnoj tački i više nema vremena za gubljenje, a spas evra je u rukama Marija Dragija, predsednika Evropske centralne banke, tvrdi šef evrogrupe Žan Klod Junker.
U svetu se uveliko razmatra da li će evrozona postojati već za nekoliko meseci. Za sada je izvesno da evropski lideri razrađuju planove za spas zajedničke valute, premda su pojedina rešenja izvor sporenja.
Svet bi do besvesti kupovao, kamatne stope bi padale, a obveznice sa rokom dospeća postale bi besmislene, prenosi namački Špigl.
Ipak, u evropskim krugovima, ovih dana, razmatraju se svi mogući scenariji osim smaka sveta. Dejli telegraf je preneo intervjuu šefa diplomatije Finske, kojim je uzburkao javnost jer je rekao "da treba biti spreman čak i za kolaps evrozone".
"Svi o kolapsu evrozone govore bez namere ili želje da se to dogodi, već iz predostrožnosti. Vremena su teška, nervoza je uzela maha i uvek ima onih koji žele da zloupotrebe nečije izjave. Nije slučajno što je Dejli telegraf pogrešno protumačio moj komentar, jer su poznat i po izrazitim evroskeptičnim stavovima", tvrdi ministar spoljnih poslova Finske Erki Tuomioja,prenosi RTS.
Evrozona je na prelomnoj tački i više nema vremena za gubljenje, poručuje šef evrogrupe Žan Klod Junker. On dodaje da je ključ evropske kovnice novca u rukama je Marija Dragija, predsednika Evropske centralne banke, koji tvrdi da će za spas evra, učiniti sve.
Iako su Bundesbanka i nemačko ministarstvo finansija odmah odbacili mogućnost nove kupovine obveznica država u krizi, a za dodatnu pomoć Španiji i Portugaliji i reviziju kreditnog sporazuma sa Grčkom, Angela Merkel dala je zeleno svetlo, dozvolom za aktiviranje spasilačkih fondova.
"To što je rekao predsednik Evropske centralne banke ono je o čemu govorimo od početka krize u Grčkoj, a to je da smo obavezni da učinimo sve što možemo da sačuvamo evro. Banka smatra da je politička akcija preduslov za pozitivan razvoj u evro zoni", istakla je Merkelova.
Merkelova je protiv uvođenja zajedničkih evroobveznica i insistira na uspostavljanju takozvane "fiskalne unije", kao centra koji bi kontrolisao finansije malaksalih članica.
"Nemačka je ublažila stav ohrabrena predlogom Evropske centralne banke, koji je u skladu sa onim čemu se Merkelova i Berlin nadaju - da države koje traže spasilačke pakete pomoći budu podvrgnute veoma striktnom uslovljavanju", objašnjava Vil Hobs ekonomista u "Berklis Veltu".
I dok bi kolaps evrozone mnogi doživeli kao smak sveta, jedan bogataš odlučio je da, o svom trošku, evru objavi rat.
Kanadski milijarder austrijskog porekla, Frenk Štronah, osnovao je stranku u Austriji, koja će se zalagati za povratak nacionalne valute, šilinga.
"BOLJE VESTI NISAM MOGAO ČUTI!" Premijer Vučević saopštio - Srbija postaje CENTAR poslovanja japanskog giganta za čitavu Evropu