Najbolje dnevnice ovog proleća mogu da namaknu orezivači voćnjaka, iskusnije zanatlije plaćene su do 30 evra na dan, dok u inostranstvu toliko mogu da dobiju za sat vremena

Dnevnice radnika koji rade na sezonskim poslovima mahom su ostale na prošlogodišnjem nivou, izuzev u voćarstvu, gde blago rastu.

Tako se od rada u malinjacima sad može zaraditi do 2.000 dinara dnevno, dok se orezivanje voćnjaka plaća čak 4.000 dinara, ili oko 35 evra. Boljoj dnevnici od 20 do 30 evra mogu da se nadaju i dobri građevinski majstori, dok se za posao u staklenicima i na njivama može zaraditi do 2.000 dinara.

Nebojša Jovanović, direktor zadruge „Čačanska jabuka“, ističe da i u voćnjacima ima dosta posla za sezonce.
- Trenutno se radi na orezivanju voća i vezivanju malinjaka i kupinjaka. Radi se po 10 sati dnevno za dnevnicu od 1.200 do 2.000 dinara za vezivanje malinjaka, a za orezivanje voća do 4.000 dinara. Ako je obezbeđen obrok, dnevnica je manja za 200 dinara - kaže Jovanović.

Da su majstori iz Srbije na dobrom glasu i ceni u Nemačkoj, Švajcarskoj i skandinavskim zemljama, potvrđuje Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore Srbije.
- Majstorska satnica od zemlje do zemlje iznosi od 17 pa do 32 evra, tako da fasaderi, parketari i keramičari mesečno mogu da zarade od 2.100 do 3.500 evra, zavisno od specifičnosti posla - ističe Rodić.
sezonci-sezonski-poslovi-posao-nadnicari-zarada.jpg
Shutterstock 

Sezonski radovi
POLJOPRIVREDA

Orezivanje voćnjaka 4.000 dinara dnevno
Vezivanje malina i kupina 2.000 dinara dnevno
Pakovanje jabuka za izvoz 160 dinara po satu
Rad u rasadnicima 2.000 dinara na sat

sezonci-sezonski-poslovi-posao-nadnicari-zarada.jpg
Shutterstock 

GRAĐEVINARSTVO

Armirač 30 evra dnevno
Tesar 25-30 evra dnevno
Zidar 25 evra dnevno
Električar 25 evra dnevno
Fizički radnici 15-17 evra dnevno
Parketar 6-12 evra po m2
Keramičar 6-8 evra po m2
Stolar 6-8 evra po m2
Moler 2,5-4 evra po m2

Ministarstvo rada
SEZONCI DA RADE NA UGOVOR O RADU

U Ministarstvu rada ističu da će zakon koji reguliše rad na sezonskim poslovima biti donet tokom godine, ali da njegov izostanak nije opravdanje za rad na crno.
- Sezonski rad se obavlja već godinama u skladu sa Zakonom o radu, na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, kao i preko omladinske i studentske zadruge - kažu u resornom ministarstvu i dodaju da se radi na evidentiranju sezonaca i poslodavaca koji će koristiti sistem vaučera.



Slavica Tomčić

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

U Švajcarskoj frizer lovarniji nego direktor u Srbiji!