Ako je bela tehnika energetski efikasna, iako skupa, može da smanji mesečni račun za struju i do 20 odsto

Ukoliko je većina kućnih uređaja energetski efikasna, to jest štedljivija, domaćinstvo može da uštedi do 20 odsto električne energije i tako smanji mesečni račun za oko 650 dinara.

Naravno, štedljivi uređaji su i skuplji. Ali primer štedljivih sijalica, koje donose najveću uštedu od svih kućnih aparata, možda najbolje govori koliko se ovakva investicija isplati.

Naime, sijalica od 60 vati može se kupiti za 40 dinara, a štedljiva za oko 300 dinara. Ali godišnji račun za struju za jednu običnu sijalicu je oko 600 dinara, a za štedljivu oko 180 dinara, pa se veći izdatak za kupovinu na početku isplaćuje za manje od osam meseci.

Uz to, štedljive sijalice su dugotrajnije od običnih. Naravno, aparati poput mašina za veš ili frižidera su mnogo skuplji od sijalice, pa zahtevaju veća ulaganja.

Ipak, novac se veoma brzo vraća, iako je reč o ulaganju većem od nekoliko hiljada do desetak hiljada dinara. Energetski najefikasniji aparati i uređaji, s najmanjom prosečnom potrošnjom električne energije, oni su koji imaju oznaku „A+++”.

U Evropskoj uniji, a sve više i u Srbiji mnogi proizvodi, poput veš-mašina, sušilica, mašina za pranje sudova, frižidera, klima-uređaja i uređaja za kuvanje, imaju posebnu energetsku etiketu i dizajnirani su tako da zadovolje minimalne energetski efikasne standarde.

Etikete pomažu korisnicima pri odabiru energetski efikasnih proizvoda jer im govore osnovne podatke o potrošnji struje.

Ako aparat ima i oznaku „energetske zvezdice” ili “Enerdži stara”, to znači da je u grupi onih koji imaju najmanju potrošnju.

Takođe, kad se kupuje televizor ili monitor važno je da obratimo pažnju na potrošnju u režimu „spreman za rad” ili stend-baj jer se i tada troše kilovati.



Vladimir Spasić