HARAČ: Građani preplatili porez za 16 miliona
Naime, tu sumu novca prilikom plaćanja poreza na imovinu preplati 3.231.931 vlasnik stana u Srbiji, i to ako svako od njih uplati samo po pet dinara više od iznosa na rešenju. Što je najgore, niko od poreskih obveznika ne zna zašto mora da uplati više para.
- U Upravi prihoda u opštini Čukarica dobila sam listing s tačnim iznosom koliko dugujem za porez na imovinu s kamatom jer sam nekoliko dana kasnila sa uplatom treće rate za ovu godinu. U pošti pri Upravi javnih prihoda službenica na šalteru mi je rekla da uplatim koji dinar više. Na pitanje zbog čega, odgovorila mi je da je to preporuka koju su dobili iz Uprave javnih prihoda. Iako nije znala da mi objasni zašto bi trebalo da uplatim više novca, nisam smela da rizikujem, pa sam na dve uplatnice dodala po pet dinara više - kaže M. K. sa Čukarice.
Kako mnogi građani nisu spremni da rizikuju, oni uplaćuju i po 10 dinara više, što znači da samo vlasnici stanova u Srbiji uplate između 16 i 32 miliona dinara više.
Koliko se od naplate poreza na imovinu ukupno slije viška novca u kase uprava javnih prihoda u Srbiji najveća je tajna jer niko u zemlji ne zna koliko u Srbiji ima poreskih obveznika.
U Poreskoj upravi tvrde da naplata poreza nije u njihovoj nadležnosti, te da zato ne znaju koliko poreskih obveznika ima u zemlji.
U JP „Pošta Srbije“ tvrde da od Uprave javnih prihoda zvanično nije upućena preporuka da se naplaćuje više para za porez na imovinu.
Uprava prihoda
POVRAĆAJ SREDSTAVA
U Upravi javnih prihoda Grada Beograda tvrde da zvaničnim putem nikoga nisu savetovali da uplati više od onoga što mu stoji na papiru za dugovanje.
- Popunjavanjem naloga za uplatu poreski obveznik opredeljuje koji će iznos uplatiti na ime javnog prihoda - kažu u Službi za informisanje Grada Beograda.
Oni dodaju da poreski obveznik ima pravo na povraćaj, ili preknjižavanje više ili pogrešno plaćenog poreza.
Činjenice
KAZNE I ROKOVI
Rok za uplatu treće rate poreza na imovinu istekao je 15. avgusta, a građanima koji nisu izmirili dug obračunava se zatezna kamata
Na primeru rate od 5.000 dinara, zatezna kamata iznosila bi oko dva dinara po danu kašnjenja, odnosno 775 dinara godišnje
Stopa amortizacije imovine za 2015. je 0,8 odsto godišnje, a najviše 40 procenata
Porez se može umanjiti za 50 odsto, a najviše do 20.000 dinara obvezniku koji živi u oporezovanoj nekretnini
Taksa za žalbu na visinu poreza za 2015. iznosi 430 dinara
Porez na imovinu plaća se u četiri rate
PRLIĆI VEĆ ČETVRT VEKA ZARAĐUJU OD OVE UNOSNE BILJKE: Traži minimalna ulaganja, ne napadaju je bolesti i insekti - Na svom imanju uzgajaju 800 sadnica