SLUČAJ ČAJETINA Mihajlovićeva: Ministarstvo sve radilo po zakonu
BEOGRAD - Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrasturkture Zorana Mihajlović izjavila je danas, povodom rešenja Ministarstva građevine koje je Privrednom kombinatu "Zlatibor", privatnoj firmi, dozvolilo upis svojine nad 2.213 hektara zemljišta, koje je ranije bilo u državnom vlasništvu, da je Ministarstvo sve radilo po zakonu.
Mihajlovićeva je rekla da spornih 2.213 hektara zemljišta po novom zakonu niko neće moći da dobije bez naknade. "Onaj ko je sada vlasnik, platiće po tržišnoj ceni. Platio bi i po prethodnom zakonu. Ti su predmeti u izradi", kazala je Mihajlovićeva.
Prema njenim rečima, doneto rešenje nije konačno, a komisija je formirana jer je predsednik opštine reagovao, smatrajući da je tim rešenjem narušen javni interes. "Ova vlada nije pretvarala pašnjake u građevinske parcele, već je to uradila prethodna vlast. Rešenja nisu konačna, zato jesmo bili u katastru", napominje Mihajlovićeva i dodaje da u ovom sporu Upravni sud daje konačnu reč.
Kako kaže, njena nadležnost je da zaštiti zakon i ustavni poredak, a "ulazeći u lokalni katastar, otvorena je Pandorina kutija i pronađeno je mnogo nepravilnosti i nezakonitih radnji". Ministarka podseća da se privatizacija navedenog zemljišta desila 2003. godine, te je sada na teren poslata radna grupa sa zadatkom da proveri katastar i da utvrdi šta je bilo sa privatizacijom.
Predsednik Opštine Čajetina Milan Stamatović, koji je direkltno uključen u program RTS, kaže da to nije tačno i zatražio je smenu ministarke, uz tvrdnju da 2003. godine, kada je privatizovan PK "Zlatibor", predmet privatizacije nije bilo zemljište koje je koristio taj kombinat, već objekti i sve ono što je činilo društveni kapital. Kombinat i njegovu imovinu novi vlasnici su kupili za milion evra, a sada im se rešenjem Ministarstva daje u vlasništvo preko 2.213 hektara čija je tržišna vrednost četiri milijarde evra, tvrdi Stamatović.
On tvrdi da navodi ministarke Mihajlović nisu tačni i pita zašto je opština Čajetina upućena na Upravni sud ako rešenje nije konačno. "Mi smo vašim pomoćnicima dali diskove, a vi ne znate šta se nalazi na tome. To zemljište je nadležnost lokalne samouprave, koja može da ga promeni iz poljoprivrednog u građevinsko", kaže Stamatović. Prema njegovim rečima, vlasnici su od donošenja rešenja pokosili sve livade.
Mihajlović odgovara da je to nadležnost Upravnog suda zato što su rešenja specifična, jer je zemljište bilo predmet privatizacije. "Šta se dešavalo 2002, videće tužilaštvo. Paralelno sa ovim procesom imamo problem u Čajetini da se radi i gradi bez dozvola. Mislim da se vodi politička kampanja u Čajetini jer nema argumenata i nema činjenica", tvrdi Mihajlovićeva.
MINISTAR MALI U ISTANBULU: Predstavlja ekonomske rezultate Srbije i projekat Expo 2027 - Biće uručene i 2 nagrade