Šef slovenačke diplomatije već poručio zemljacima da se oproste od novca koji su pozajmili Atini

LJUBLJANA - Slovenija bi mogla da ostane bez više od 1,8 milijardi evra ukoliko posle referenduma u Grčkoj dođe do bankrota te zemlje i njenog izlaska iz evrozone.

Slvenija je Grčkoj preko dva mehanizma za stabilizaciju evra do sada pozajmila 263,68 miliona evra i još izdala 1,55 milijardi evra u garancijama, prenosi regionalni portal Seebiz. To je četvrtina slovenačkih godišnjih budžetskih prihoda, a Grčka je do sada vratila samo 17,6 miliona evra kamata.

karl-erjavec.jpg
Fonet/AP 

"Moramo, po svoj prilici, da zaboravimo na naš novac koji smo dali Grčkoj", rekao je slovenački ministar spoljnih poslova, Karl Erjavec. Dodao je da se grčki premijer, Aleksis Cipras, sam doveo u beznadežnu situaciju i da se za referendum odlučio, jer ne može da ispuni nerealna poredizborna obećanja.

Nešto blaži prema Ciprasovoj vladi je predsednik Socijalnih demokrata (SD), Dejan Židan, ministar poljoprivrede u vladi premijera Mire Cerara. Po njegovim rečima, uzroke za krah pregovora s Grčkom treba tražiti ne samo u nerealnim obećanjima Ciprasa, nego i u odnosu čelnika EU, koji nisu znali da potrtaže rešenja koja bi bila kredibilna, ali i socijalno održiva, te u "pokroviteljskom" odnosu prema Grčkoj, koji se ponekad pokazivao u pregovorima.

dejan-zidan.jpg
printscreen YT 

"U Grčkoj se ne radi samo o finansijskoj, nego i o ekonomskoj, socijalnoj i političkoj krizi", kazao je Židan, upozoravajući na osetljiv geopolitički položaj te zemlje zbog ratova u Siriji i Iraku.

"Referendum je legitimno pravo Grka, a rešenje krize trebalo bi naći kompromisom koji ne bi samo kažnjavao grčki narod zbog grešaka njegovih vlada", kaže čelnik slovenačkih socijaldemokrata.

Premijer Cerar u subotu je komentarisao neuspešan završetak pregovora s grčkom vladom, rekavši da je raspisivanje referenduma vrlo nekorektan potez vlade, a možda i pokušaj ucene na koji bi EU trebalo da reaguje.

Predsednik, Borut Pahor, rekao je da je reč o vrlo ozbiljnoj situaciji, ali da bi se možda mogla naći formula da se rešenje odloži i potraži kompromis u roku od tri meseca.