Novi trogodišnji aranžman, prema najavama članova Vlade Srbije, neće podrazumevati novi zajam od MMF za jačanje deviznih rezervi Srbije, jer je Srbija dovoljno likvidna, te joj kredit nije potreban

BEOGRAD - Bord izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda trebalo bi danas u Vašingtonu da donese odluku o sklapanju aranžmana iz predostrožnosti sa Srbijom, što je stranim investitorima uvek nedvosmislen signal da je zemlja koja dobije takav sporazum finansijski stabilna i sigurna za ulaganje.

Novi trogodišnji aranžman, prema najavama članova Vlade Srbije, neće podrazumevati novi zajam od MMF-a za jačanje deviznih rezervi Srbije, jer je Srbija dovoljno likvidna, te joj kredit nije potreban.

Vlada Srbije ovim aranžmanom praktično preuzima, u skladu sa Zakonom o budzetu za 2015. obavezu da će sprovesti fiskalnu konsolidaciju, restruktuiranje javnog sektora, odnosno, strukturne mere i mere makroekonomske stabilizacije, kao i da će u naredne tri godine smanjiti deficit za 1,3 do 1,4 milijardu evra ili za 4,25 odsto BDP.
Ukoliko MMF odobri novi aranžman, prva kontrola izvršenja preuzetih obaveza uslediće polovinom maja, kada će predstavnici ove institucije doći u Beograd.

Vučić: Ne potpisujemo što tražimo novac, već zato što nam je potrebna sigurnost

Premijer Srbije Aleksandar Vučić takođe je nedavno objasnio da "sporazum ne potpisujemo zbog toga što tražimo novac, vec zato što nam je potrebna sigurnost". Razgovori sa delegacijom MMF, koju je predvodila šef Misije te finansijske institucije za Srbiju Zuzana Murgasova, zvanicno su počeli 4. novembra prošle godine i trajali su dve nedelje.
Po završetku razgovora, Murgasova je ukazala da za Vladu Srbije izazov ostaje visoka stopa nezaposlenosti, visok javni dug i visok deficit budžeta."U narednom periodu potrebno je sprovoditi mere ekonomskog oporavka koje ce obezbediti makroekonomsku stabilnost, otvaranje novih radnih mesta, te sprovodenje fiskalne konsolidacije, koja treba da zaustavi rast javnog duga", rekla je Murgasova.
Srbija je u poslednjih 15 godina imala tri sporazuma sa MMF-om: od 2001. do 2004. stend-baj aranžman i 2009. aranžman iz predostrožnosti.

Poslednji aranžman Srbije i MMF sklopljen je krajem septembra 2011. godine, a zamrznut februara naredne godine, jer je budžet za 2012. odstupio od dogovorenog fiskalnog programa.

Savić očekuje pozitivan odgovor Borda direktora MMF

Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Nebojša Savić izjavio je da očekuje da će Srbija dobiti pozitivan odgovor od Borda direktora MMF-a, koji u Vašingtonu odlučuje o novom aranžmanu i da bi to bio dobar signal svima da je Srbija na dobrom reformskom putu.

Savić je podsetio da je misija MMF pre tri meseca boravila u Beogradu i dala "zeleno svetlo" za novi aranžman."Na Bordu je danas da proceni da li dobijamo aranžman. Očekujemo pozitivnu odluku", ističe Savić.

Prema njegovim rečima, odobravanje aranžmana sa MMF-om bio bi dobar signal svima, i domaćim i stranim investitorima, da je Srbija na dobrom reformskom putu."Saglasnot MMF-a sa onim što se radi na reformama je u ovom trenutku snažan signal da ono što se dešava ide u dobrom pravcu", navodi predsednik Saveta guvernera NBS.
Savić podseća da je Evropska centralna banka "olabavila" svoju politiku i da će odobriti određenu količinu novca, koja će moći da bude usmerena Srbiji ako percepcija stanja u zemlji bude dobra.

Predsednik Saveta guvernera NBS podseća da su prve reforme izvršene kada su prošle godine promenjeni Zakon o radu i Zakon o privatizaciji, a drugi paket reformi kada se počelo sa procesom fiskalnog prilagođavanja."Ovo je "zeleno svetlo" za ono što je urađeno. I garancija onoga što je ključno za nas - fiskalne strategije koju treba spovesti i reforme javnih preduzeća, za šta će i Svetska banka dati podršku", ističe Savić.

Kako kaže, "zeleno svetlo" će značiti i mogućnost priliva sredstava koja su obezbeđena, ali su do sada bila uslovljena. Prema njegovim rečima, aranžman sa MMF biće podsticaj, ali i velika odgovornost da se na reformama istraje do kraja.