Jorgovanka Tabaković priznaje da u ovoj godini Srbija ima rekordno visok devizni kurs, ali da se ne može govoriti o visokim dnevnim oscilacijama, zbog čega je, kako je kazala, utrošeno više od 1,66 milijardi evra iz deviznih rezervi

BEOGRAD - Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je da centralna banka ne brani nijedan nivo deviznog kursa, već svojim intervencijama, a povremeno i politikom obavezne rezerve, nastoji da ublaži prekomerne i kratkoročne oscilacije.

Ona je za današnji broj Privrednog pregleda kazala da očekuje da će sprovođenje mera fiskalne konsolidacije i planiranih strukturnih reformi pozitivno uticati na stabilizaciju kretanja na deviznom tržištu.

"Pozitivan doprinos vrednosti dinara trebalo bi da ima i postizanje sporazuma s Međunarodnim monetarnim fondom o zaključivanju novog aranžmana iz predostrožnosti", kazala je guvernerka.

Tabakovićeva priznaje da u ovoj godini Srbija ima rekordno visok devizni kurs, ali da se ne može govoriti o visokim dnevnim oscilacijama, zbog čega je, kako je kazala, utrošeno više od 1,66 milijardi evra iz deviznih rezervi NBS.

Ona je rekla da je za namensku industriju veoma važna reorganizacije Srpske banke, koja treba da ostane finansijski servis tog dela privrede. Troškovi restrukturiranja Srpske banke, po njenim rečima, manji su od šteta koja bi nastala gašenjme te banke. Tabakovićeva je istakla i da se sudbina četiri banke koje su ranije izgubile dozvolu za rad "ne može staviti u istu ravan" sa tom bankom zbog njenog specifičnog značaja.

Ona je kazala da su, nakon što je NBS dala preliminarno odobrenje za rad Mirabanci iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, njeni osnivači podneli zahtev za dobijanje dozvole za rad, čime je počela druga faza u postupku licenciranja te banke, koja se odnosi na obezbeđivanje tehničkih preduslova. "Nakon dostavljanja dokumentacije o ispunjavanju i ovih preduslova, NBS će pristupiti konačnom izdavanju dozvole za rad i to će se desiti u najkraćem roku", kazala je Tabakovićeva.

(Beta/Privredni pregled)