Nivo ušteda koji MMF preporučuje našim vlastima podrazumeva linearno umanjenje primanja dotiranih iz budžeta; Na to nismo pristali, a mere će se usaglašavati u narednim nedeljama

BEOGRAD - Podrške Međunarodnog monetarnog fonda, u vidu trogodišnjeg aranžmana neophodnog za stabilnost državnih finansija, i poverenja stranih investitora neće biti bez rigoroznijih ušteda koje je juče svetskim bankarima ponudila Vlada Srbije, saznaje Kurir.

Plan fiskalne konsolidacije koji je naša vlada okvirno napravila i iznela pred stalnog predstavnika MMF u Srbiji Dehenga Kinga kao premisu rebalansa budžeta nije prošao „na prvu loptu“ jer je ušteda na platama i penzijama daleko manja od one koja se zahteva. Ipak, i MMF je napravio pomak u prvobitnim zahtevima pa se umesto 20-25 odsto smanjenja penzija i plata sada preporučuje linearno umanjenje primanja koja se dotiraju iz budžeta za 15 odsto.

Poklapanja sa fiskalcima

Zanimljivo je da se ovaj segment ušteda koji zahteva MMF poklapa s jednim od modela Fiskalnog saveta Srbije iznetim pre dva meseca.
- Razgovor je bio težak, ali otvoren. Ono što je premijer Aleksandar Vučić s resornim ministrima juče ponudio MMF je minimalno opterećenje penzija i plata, kao i privatnog sektora preko poreza.

Plan naših vlasti bazira se u suštini na punjenju budžeta suzbijanjem sive ekonomije, povećanjem fiskalne discipline u javnim preduzećima, kao i povećanjem obima i naplate poreza. Smanjenje plata bi se odnosilo samo na one veće od prosečne, dok se penzije ispod 30.000 dinara ne bi dirale. To, međutim, nije dovoljno - kaže izvor Kurira iz Vlade Srbije.

Bez dogovora

Nivo ušteda koji MMF podrazumeva jeste linearno niže plate i penzije za 15 odsto. Premijer i ministri, međutim, ne pristaju na takvu konsolidaciju javnih finansija jer bi to već siromašne građane odvelo na prosjački štap.

Zvanično, međutim, Vladina Kancelarija za saradnju s medijima saopštila je juče, da predstavnici MMF nisu predložili konkretne mere potrebne za fiskalne uštede, ali da su predstavnici Vlade upoznali Kima s merama usmerenim na uštede u budžetu i stabilizaciju javnog duga, kao i s merama za oživljavanje privrede. Mere uštede će se razmotriti u narednim nedeljama. S druge strane, predstavnik MMF je istakao da sve mere koje će biti preduzimane treba da imaju široku podršku i da zaštite socijalno ugrožene.

ČINJENICE
PREDLOZI
FISKALNOG SAVETA

I model
- smanjenje plata 15 odsto, ušteda 250 miliona evra
- smanjenje penzija 15 odsto, ušteda 550 miliona evra II model
- manje plate i penzije 12 odsto
- povećanje PDV 1 odsto III model
- smanjenje plata i penzija 10 odsto, ušteda 470 miliona evra
- povećanje PDV 2 odsto, ušteda 400 miliona evra

Unija poslodavaca
PLATE I PENZIJE
NISU PRESUDNE

Smanjenje plata i penzija nije presudno za privatni sektor. Uštede se mogu ostvariti kroz niz drugih mera u poreskom sistemu, kao i disciplinovanjem javnog sektora. Naša država je sada na prekretnici, ili će i voditi odgovorniju politiku, ili ćemo vrlo brzo potonuti - kaže Nebojša Atanacković, predsednik UPS.