Iz Fonda tvrde da su u sklonište stavili već arhivirane papire. Kurir otkrio da se oni ne čuvaju, već odmah uništavaju

BEOGRAD - Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje reagovao je juče nakon otkrića Kurira da se dokumenti građana Srbije - budućih penzionera, čuvaju u jednom od beogradskih potopljenih skloništa. U Fondu PIO tvrde da njihova dokumentacija u skloništima nije „niti uništena niti oštećena“.

- Fond je zaključio ugovor o skladištenju sa „Javnim preduzećem za skloništa“ koje može da garantuje najbezbednije uslove. Skladištenje se odnosi isključivo na pasivnu dokumentaciju, po kojoj su prestala sva prava osiguranika, koja je prethodno skenirana i mikrofilmovana i za koju postoji obaveza da se čuva u papirnom obliku još godinu dana, nakon čega se, u skladu s procedurama, uništava - navode u Fondu.

Procedura mikrofilmovanja

Iz Fonda su, međutim, propustili da objasne kako je dokumentacija koju, navodno, nakon mikrofilmovanja (prebacivanja u elektronsku formu) drže još godinu dana završila u memljivom skloništu? Takođe, prema saznanjima Kurira, posle skeniranja i mikrofilmovanja papirna dokumentacija penzionih osiguranika se uništava, uz pribavljenu dozvolu Arhiva Srbije, odnosno nema potrebe da se čuva još godinu dana ukoliko je zaista mikrofilmovana.

- Mikrofilmovanje se obavlja po tačno utvrđenim procedurama. To znači da firmi koja radi taj posao PIO dostavlja dokumente u specijalno obeleženim kutijama uz prateći spisak svih spisa koji se nalaze u toj kutiji. Nakon skeniranja i elektronske obrade tih dokumenata PIO dobija mikrofilmove i istovremeno Arhivu Srbije upućuje takozvani Zahtev za izlučivanje bezvrednog registraturskog materijala, odnosno traži dozvolu za uništenje materijala koji je prethodno snimljen na mikrofilm. Ta dokumentacija koja je u procesu mikrofilmovanja ostaje u magacinu firme koja obavlja prenos podataka s papira - navodi sagovornik Kurira iz Fonda PIO.

- Dešava se da u tom magacinu kutije s papirima ostanu i više od godinu dana, dok ne dođe kamion Fonda PIO i odnese ih na uništenje - tvrdi izvor Kurira.

Čuva se 40 godina

Prema njegovim rečima, arhivska građa koja još nije dobila svoj elektronski oblik u obavezi je da se čuva trajno, najmanje 40 godina, i to zaštićena od oštećenja ili uništavanja. Kurir ni juče nije dobio odgovore iz JP „Skloništa Srbije“ vezane za stanje i održavanje u njima.

Prepoznali kutije
NAŠE SU, ALI SAMO OVE „DOBRE“

Zanimljivo je da su iz Fonda PIO potvrdili da su fotografije objavljene u Kuriru, gde se vidi u kakvom se stanju čuva arhiva, autentične, ali samo one gde su kutije „dobro upakovane“. Ostale fotografije, koje je Kurir juče objavio, gde se vidi ulaz u to sklonište i razbacani dokumenti u Fondu ne priznaju i ne prepoznaju?!