Od 1. jula biće uvedene nove mere za smanjenje sive ekonomije, a zatvaraće se i lokali koji ne izdaju fiskalne račune, saopštilo Ministarstvo finansija

BEOGRAD - Svakodnevna poreska kontrola.
Od 1. jula će biti zatvarane firme i lokali koji ne izdaju fiskalne račune i zapošljavaju radnike na crno - najavio je Nikola Ćorsović, državni sekretar Ministarstva finansija na seminaru „Siva ekonomija i crno tržište“ u organizacije Asocijacije medija.

Stalno na terenu

On očekuje da mere za borbu protiv sive ekonomije ove godine donesu oko 100 miliona evra za budžet.
Kontrola izdavanja fiskalnih računa i rada na crno biće povećana 8-10 puta, a kontrolora četiri puta, pa će mesečno biti obavljene i po dve provere.
- Primećeno je da čak i lokali u centru Beograda izbegavaju izdavanje fiskalnih računa po podne i vikendom jer znaju da tada nema poreske kontrole. Sada će kontrolori stalno biti na terenu - objasnio je Ćorsović.

Utaja poreza

Od 1. jula biće posebno pojačana i kontrola rizičnih delova privrede u kojima je utaja poreza najčešća, kao što su auto-prevoznici, deo prehrambene industrije i industrija sekundarnih sirovina. Još tri kratkoročne mere su sprečavanje šverca akcizne robe, pre svega goriva i duvana, pranja novca i rada fantomskih firmi, i kontrola bogatih poreskih lica ili unakrsna kontrola imovine i prihoda.
- Od ovih mera očekujemo, osim povećanja prihoda i medijskog efekta, da ljudi shvate da je država bila na kolenima, a da sada više nije - poručio je Ćorsović.

Nikola Ćorsović
PLAN ZA OSAM GODINA

Nerealne su procene da suzbijanje sive ekonomije može da donese 1,5 do dve milijarde veće prihode. Bilo bi odlično ako bismo za četiri do osam godina uspeli da je smanjimo na nivo između regiona i razvijenih država, što bi nam godišnje donelo prihode od 500-700 miliona evra - istakao je Nikola Ćorsović.