Od 1. aprila počeće prenos fiksnih telefonskih brojeva, što znači dodatnu liberalizaciju ovog sektora; IT sektor najzdraviji je deo privrede i za državu je prioritet

BEOGRAD - Nova usluga!
Od 1. aprila počeće prenos fiksnih telefonskih brojeva, što znači dodatnu liberalizaciju sektora telekomunikacija, u kojem se samo prihodi elektronskih komunikacija (internet, mobilna, fiksna i kablovska mreža) mere sa oko 1,6 milijardi evra, rečeno je na okruglom stolu „Perspektive IT i telekomunikacija u Srbiji“. Telekomunikacije i IT sektor, kako su naveli učesnici, imaju veliki uticaj na razvoj privrede i društva i u Srbiji čine 4-6 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP).

Rešavanje problema

Milan Janković, direktor Republičke agencije za elektronske komunikacije (RATEL), rekao je da je ova institucija bila na meti kritika skoro svih jer prenos fiksnih brojeva nije bio moguć od 1. decembra 2012, kako je najavljeno.

- Verovatno će biti sličnih poteškoća kao i kod iste usluge u mobilnoj telefoniji, a sve probleme ćemo rešavati u hodu. Od deset miliona brojeva mobilnog operatera je promenilo oko 205.000 - naveo je on na okruglom stolu, koji je organizovao „Bizlajf“.
U „Orion telekomu“ smatraju da prenos brojeva nije dobro organizovan jer će oko 700.000 korisnika morati da menja provajdera ADSL ako odluče da promene operatera fiksnog telefona.

Novi ugovori

- Nema kampanje o ovoj krupnoj promeni, ljudi su neobavešteni šta se sprema od 1. aprila - istakla je Ivana Bojović, iz „Orion telekoma“.
Stefan Lazarević, državni sekretar u Ministarstvu trgovine i telekomunikacija, istakao je da će korisnici morati da budu obavešteni da postoji mogućnost da ostanu bez ADSL i da je potrebno da sklope ugovor sa novom firmom:

- Sektor informaciono-komunikacionih tehnologija je najzdraviji deo privrede, a problemi koji se javljaju dolaze iz drugih oblasti. Država ga je prepoznala kao prioritet jer tako reformišemo privredu.

ČINJENICE
Najveći prihod u mobilnoj telefoniji

- od ukupnog prihoda u sektoru elektronskih komunikacija 55 odsto otpada na mobilnu telefoniju, 24 odsto na fiksnu, devet na internet, sedam na kablovske mreže
- pet firmi pruža usluge fiksne telefonije, a rade još 94 kablovska operatera i 222 internet provajdera
- po mobilnom širokopojasnom pristupu Srbija zauzima 30. mesto od 173 zemlje
- po fiksnom širokopojasnom pristupu naša zemlja je na 57. mestu od 173 države

Kablovsku ne biramo po ceni
PRESUDNA ATRAKTIVNOST USLUGE

Andrija Bednarik, predsednik UO Poslovnog udruženja kablovskih operatera, naveo je da građani biraju operatera prvo na osnovu atraktivnosti usluga, zatim kvaliteta servisa i na kraju cene. On je zatražio da se formira ministarstvo telekomunikacija i informacionih tehnologija.