Srbija meka filmske industrije
BEOGRAD - Investicije.
Od ukupno 81 grada i opštine u regionu Podunavlja, srpska filmska asocijacija odabrala je 34 koja imaju potencijala za filmsku industriju. Na osnovu procena kulturnih, istorijskih i prirodnih resursa odabrani su Apatin, Bačka Palanka, Bela Crkva, Boljevac, Bor, Golubac, Inđija, Kladovo, Loznica, Majdanpek, Negotin, Novi Beograd, Novi Sad, Obrenovac, Palilula, Pećinci, Ruma, Sremski Karlovci, Stara Pazova, Stari grad, Surčin, Veliko Gradište, Voždovac, Vršac, Zemun, Zrenjanin i Zvezdara.
- Kriterijumi na osnovu kojih smo birali lokacije su da opštine izlaze na Dunav, da je ranije postojala zainteresovanost producenata, kao i da imaju kapaciteta da se uključe u program - kazala je izvršna direktorka SFA Ana Ilić.
Razvijamo brend
Prema njenim rečima, iako je Dunav prepoznat u svetu kao brend sam po sebi, Srbija planira da razvije svoj brend Dunava kao filmske lokacije.
Označene lokacije odvojene su po kategorijama - tvrđave, pristaništa, nacionalni parkovi, jezera, šume i pećine, salaši, etno-sela, čarde, ergele konja i vinarije, jedinstvene urbane sredine koje su neobičan spoj Austrougarske i uticaja Orijenta, kao i ruine socrealističkih industrijskih giganata, poput stare šećerane kod Hipodroma i rudarskog kopa Bor.
Pomoćnik ministra regionalnog razvoja i lokalne samouprave Saša Mogić rekao je da je to ministarstvo počelo saradnju sa SFA jer filmska industrija može mnogo da doprinese lokalnoj ekonomiji.
Dobra zarada
- Pri dolasku strane produkcije na lokalne honorare potroši se 40 odsto celokupnog budžeta putem angažovanja lokalnih zanatskih usluga, korišćenja razne opreme, transporta, keteringa, restorana, nameštaja, građevine. U proseku jedna manja filmska produkcija, do pola miliona evra, koristi više od 50 dobavljača, dok je na velikim projektima taj broj preko 300 - saopšteno je iz SFA.
MINISTAR MALI: Rastemo brže od proseka EU, želimo da se bavimo ulaganjem u infrastrukturu - EXPO nam je najveća razvojna šansa