ŠTA DA RADITE AKO VAM TRAŽE DA PLATITE POREZ NA ORUŽJE KOJE NEMATE? Evo kome prvo treba da se obratite i kolikav je rok za žalbu
Građani koji su dobili rešenja o porezu na oružje, za period u kom nisu bili vlasnici istog (prodali, poklonili državi itd), najpre treba da od MUP zatraže potvrdu o datumu razduženja oružja (ako je već nemaju).
Sa tom potvrdom, zatim treba da ulože pisanu žalbu nadležnoj Poreskoj upravi u kojoj će osporiti zaduženje za porez, za period od datuma razduženja oružja. Pravo na žalbu, poreski obveznik ostvaruje po članu 34. Zakona o poreskom postupku i administraciji (ZPPA). Naročito se treba pozvati na tačku 6. stav 1. ovog člana, koja kaže da poreski obevznik ima pravo da ostvari uvid u podatke o utvrđivanju i naplati poreza koji se o njemu vode kod Poreske uprave i zahteva izmenu nepotpunih ili netačnih podataka.
Od PU treba zatražiti i poresku karticu, tj listing zaduženja poreza, sa svim uplatama i pripisom zatezne kamate, pa ga uporediti sa sopstvenom evidencijom. Ako postoje neslaganja, obavezno uložiti pisanu žalbu. Ovo pravo se odnosi na žalbu protiv donetog rešenja i dozvoljeno je prema članu 24. ZPPA. Potrebno je voditi računa o rokovima za žalbu.
DOKAZE O SVEMU ČUVATI!
Ako PU svakako pokrene postupak prinudne naplate, odmah po prijemu pismena, treba izjaviti žalbu, kojom se osporava visina i postojanje duga. Uz žalbu, dostaviti potvrdu iz MUP i žalbu upućenu PU. Ako je dug stariji od pet godina, opreza radi, treba se pozvati i na zastarelost. Nakon ovoga, ako dug stvarno ne postoji, tj nije određen na bazi činjenice da je porez određen za period kada oružje jeste bilo u vlasništvu i kraći je od pet godina, postupak prinudne naplate će biti obustavljen.
U rešenjima PU, gde je zatezna kamata značajno veća od glavnog duga, treba znati sledeće. Za oružje čija je godišnja visina poreza 25.220 din, zatezna kamata za godinu dana može biti maksimalno 3.600 din. Rešenja za porez, u kojima stoji zatezna kamata od 100.000 din, znače da obveznik porez nije plaćao 30 godina, što uglavnom nije ni logično, ni realno.
U medijima se govori o postupcima koje pokreću izvršitelji. Oni za naplatu poreza nisu nadležni, ali treba znati i sledeće:
Izvršitelji nisu bauk i ne mogu da plene novac i imovinu bez pravnosnažnog rešenja. Do njega mogu doći na dva načina:
1. Ako dužnik ne izjavi žalbu u roku
2. Ako se žalba ne usvoji (nije opravdana, dug stvarno postoji)
Dakle, izvršitelj ne dolazi na vrata čim mu poverilac naloži da pokrene postupak, već najpre šalje predlog za izvršenje (tužba), kojim dužniku daje pravo da u roku, ospori visinu ili dug u celosti.
Dug po osnovu zatezne kamate, takođe zastareva za pet godina.
Zastarelost od pet godina se računa od 1. januara naredne godine, u kojoj je nastala poreska obaveza. Znači, ako je dug za porez iz 2015, prvi dan roka zastarelosti počinje od 1.1.2016. a poslednji je 31.12.2020. Sve posle tog datuma je zastarelo!
Kurir Biznis/Efekriva.rs
"ZNAM ČOVEKA, DOBRA PLATA, VIŠE OD 5.000€ MESEČNO I NE GREJE STAN?! Kaže, skupo mu! Srpski gastarbajter: Grejanje ovde u Engleskoj i dalje je za mene enigma