BEOGRAD - Građani Srbije od danas će na šalterima Pošte Srbije moći da se prijave za dodatnih 100.000 vaučera, vrednih po 5.000 dinara, za subvencionisani odmor u zemlji, objavilo je Ministarstvo turizma i omladine.

Pravo na vaučere imaju penzioneri, nezaposleni, korisnici prava na dodatak za pomoć i negu drugog lica, zaposleni sa primanjima koja ne prelaze 70.000 dinara mesečno, vojni invalidi, nosioci poljoprivrednog gazdinstva, studenti, a korisnici vaučera mogu biti i lica starija od 65 godina koja ne ostvaruju pravo na penziju.

Građani vaučere mogu koristiti u ugostiteljskim objektima koji učestvuju u sistemu dodele vaučera.

Svi koji su u ovoj godini već ostvarili pravo na vaučer, ne mogu da podnose prijave za nove vaučere.

vrnjacka-banja-5.jpg
Kurir TV 

Potencijalni korisnici su u obavezi da na šalterima Pošte podnesu prijave najkasnije 30 dana pre početka realizacije aranžmana, odnosno period od dana podnošenja prijave Pošti do prvog dana korišćenja rezervisanog aranžmana ne može da bude kraći od 30 dana.

Krajnji rok za korišćenje vaučera je 20. novembar ove godine.

Ovo je treća podela vaučera u ovoj godini, a do sada je podeljeno 200.000.

Do sada su u najvećem broju vaučere koristili penzioneri a najčešće su boravili u banjama, planinskim odmaralištima, jezerima.

Uz prijavu potencijalni korisnik vaučera obavezno stavlja na uvid ličnu kartu ili pasoš, kao i potvrdu ugostitelja da je izvršena rezervacija smeštaja na svoje ime.

Uz prijavu se obavezno stavlja na uvid i sledeća dokumentacija:

1) Korisnici prava na penziju stavljaju na uvid fotokopiju rešenja o ostvarenom pravu na penziju ili original penzionog čeka odnosno drugi originalni dokument (overeni izvod, potvrda i sl.) koji izdaje banka sa teritorije Republike Srbije, a koji potvrđuje novčani priliv po osnovu ostvarenog prava na penziju, za ostale korisnike prava na penziju. Korisnik prava na penziju iz inostranstva stavlja na uvid originalni dokument koji izdaje banka sa teritorije Republike Srbije, a kojim se potvrđuje novčani priliv po osnovu ostvarenog prava na penziju.

2) Radno angažovana lica sa primanjima, koja ne prelaze iznos od 70.000 dinara mesečno stavljaju na uvid original potvrde o zaposlenju i ostvarenoj zaradi isplaćenoj u mesecu koji prethodi mesecu u kome se podnosi prijava, koju izdaje poslodavac ili isplatni listić za zaradu isplaćenu u mesecu koji prethodi mesecu u kome se podnosi prijava. Uz prijavu studenti prilažu original potvrdu visokoškolske ustanove o statusu studenta prvog, drugog ili trećeg stepena, za tekuću školsku godinu.

Korisnik vaučera prijavu podnosi lično i stavlja na uvid, odnosno prilaže potrebnu dokumentaciju.

1006-vrnjacka-banja-shutter.jpg
Shutterstock 

Izuzetno, za korisnike prava na dodatak za pomoć i negu drugog lica i ratne vojne invalide, kao i civilne invalide rata i korisnike prava na penziju podnošenje prijave i stavljanje na uvid potrebne dokumentacije može izvršiti drugo lice.

Ovlašćenje za podnošenje prijave i stavljanje na uvid potrebne dokumentacije korisnik prava na penziju daje na obrascu jednokratnog punomoćja, koji se objavljuje se na sajtu Ministarstva i Pošte Srbije.

Za maloletno ili poslovno nesposobno lice, koje ispunjava uslov za dodelu vaučera, prijavu podnosi zakonski zastupnik (roditelj, odnosno staratelj). Za sva napred navedena lica vršiće se provera ispunjenosti uslova preko ovlašćenih institucija.

Rangiranje prijava će se vršiti na osnovu datuma i vremena prijema na šalteru JP „Pošta Srbije”. Vrednost vaučera iznosi 5.000 dinara.

Vaučer će, pored osnovnih elemenata, naziva ugostiteljskog objekta za koji je izvršena rezervacija i jedinstvenog identifikatora prijave (JID prijave iz CIS-a), sadržati odštampane podatke o korisniku vaučera (ime, prezime, adresa, JMBG).

Prijavljenim licima, koja su stekla pravo na vaučer, Ministarstvo, preko, JP “Pošta Srbije“, dostavlja vaučere, lično na adresu, putem registrovane pismonosne pošiljke (rezervisane poštanske usluge).

turizam-vauceri-letovanje-odmor.jpg
Zorana Jevtić 

Vaučer može koristiti samo lice na čije ime vaučer glasi i sa njim se mogu plaćati ugostiteljske usluge (smeštaj, doručak, polupansion, pansion).

Ukoliko ukupna cena pružene ugostiteljske usluge prelazi iznos vaučera, korisnik će razliku doplatiti sopstvenim sredstvima.

U slučaju da je vrednost vaučera veća od vrednosti pruženih ugostiteljskih usluga, korisnik predaje vaučer ugostitelju (kao način plaćanja), bez mogućnosti povraćaja razlike u ceni.

Po završetku korišćenja ugostiteljskih usluga, ugostitelj popunjava i potpisuje vaučer, a korisnik vaučera, odnosno njegov zakonski zastupnik (roditelj, odnosno staratelj), svojeručno potpisuje vaučer, kao dokaz da je usluga pružena.

Kurir.rs/Beta/Penzionisani